W jakich przypadkach jesteś zwolniony z ugorowania gruntów?
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. - w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania - mamy określony przepis, który wskazuje, że w przypadku gdy grunty orne w gospodarstwie obejmują powierzchnię powyżej 10 ha, co najmniej 4% powierzchni tych gruntów przeznacza się na obszary lub obiekty nieprodukcyjne. W tym samym kacie prawnym mamy sformułowane również zwolnienia z tego obowiązku.
Zacznijmy od początku.
Jak zgłosić ugorowanie w 2023 roku? 4% czy 7%?
Jak wygląda zagadnienie zgłoszenia ugorowania w pierwszym roku wprowadzenia zmian, w 2023 roku? Tym tematem zajęlismy się już we wcześniejszym artykule, który możesz przeczytać tutaj, kliknij proszę.
Jeśli już przypomnieliśmy sobie, w jaki sposób zgłosić ugorowanie w 2023 roku, zajmijmy się zwolnieniem z tego obowiązku, o którym napisaliśmy na początku artykułu.
W jakich przypadkach rolnik jest zwolniony z obowiązku ugorowania?
Zgodnie z podanym rozporządzeniem, warunku przeznaczenia części gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne nie stosuje się w odniesieniu do rolnika, w którego gospodarstwie:
A. Więcej niż 75% powierzchni gruntów ornych jest
- wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych lub
- ugorowanych, lub
- wykorzystywanych do uprawy roślin bobowatych.
B. Więcej niż 75% powierzchni użytków rolnych kwalifikujących się do pomocy (o której mowa w art. 20 pkt 1, 3 i 4 ustawy o Planie Strategicznym*):
- stanowią trwałe użytki zielone lub
- jest wykorzystywanych do produkcji traw lub innych zielnych roślin pastewnych.
*) mowa o pomocy dotyczącej:
- płatności bezpośrednich: podstawowego wsparcia dochodów, uzupełniającego redystrybucyjnego wsparcia dochodów, uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników, płatności w ramach wsparcia dochodów związanego z produkcją, płatności w ramach schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt;
- płatności w ramach interwencji związanych ze środowiskiem, klimatem i innych zobowiązań w dziedzinie zarządzania;
- płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami, zwanych „płatnościami ONW”.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.