Opony na pryzmach kiszonkowych - brak dofinansowania i rozwiązań prawnych
Dobre prawo powinno być czytelne i jednoznaczne dla każdego, kto z nim ma styczność. W przypadku stosowania zużytych opon samochodowych do obciążania pryzm prawo nadal nie zostało zmienione - nadal „stare”, tj. zużyte opony, w tym także samochodowe, zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach stanowią odpady.
Tymczasem, jak czytamy w oficjalnym komunikacie Lubuskiej Izby Rolniczej, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Ministra Klimatu i Środowiska z prośbą o zwiększenie dofinansowania do zagospodarowania odpadów folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag w ramach programu priorytetowego pn. Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej oraz o rozszerzenie zakresu rodzajów odpadów objętych dofinansowaniem w ramach ww. programu o opony pochodzenia rolniczego.
Czy zwiększenie środków na usuwanie opon jest możliwe?
Resort środowiska udzielił odpowiedzi Krajowej Radzie Izb Rolniczych, którą opublikowała na swoich stronach Lubuska Izba Rolnicza. Oto, w jaki sposób sprawę potraktowało ministerstwo.
- Odpowiadając na pismo znak: KRIR/JM/310/2023 z dnia 9 marca 2023 r. zawierające prośbę o zwiększenie dofinansowania do zagospodarowania odpadów folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag w ramach programu priorytetowego pn. Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej oraz o rozszerzenie zakresu rodzajów odpadów objętych dofinansowaniem w ramach ww. programu o opony pochodzenia rolniczego, należy wskazać, że w związku z faktem, że nabór wniosków w ramach ww. programu priorytetowego kończy się w dniu 31 marca 2023 r. nie ma obecnie możliwości dokonania zmian w ww. programie priorytetowym - brzmi odpowiedź ministerstwa środowiska.
Resort środowiska daje jednak nadzieję
- Niemniej jednak, uprzejmie informuję, że z informacji uzyskanych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynika, że po zakończeniu trwającego naboru przeprowadzona zostanie szczegółowa analiza poziomu zrealizowanych wypłat na pokrycie kosztów poniesionych na usunięcie 1 Mg odpadów z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag, zbadany zostanie problem zagospodarowania opon rolniczych oraz wprowadzone zostaną ewentualne zmiany w warunkach finansowania w kolejnym naborze w ramach ww. programu priorytetowego - czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
Kładziesz opony na pryzmy kiszonkowe? Grozi ci wysoka kara
We wrześniu 2022 roku poruszyliśmy temat opon na pryzmach kiszonkowych, który wywołał ogólnpolską dyskusję. Niestety do dnia dzisiejszego, pomimo zapowiedzi byłego już ministra rolnictwa, Henryka Kowalczyka - nie uregulowano tej kwestii. Stan prawny nadal nie uległ zmianie. Artykuł z września ubiegłego roku przeczytasz tutaj - kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Minister Telus w ogniu pytań na Kongresie Polska Wieś [VIDEO] - obejrzyj tutaj, kliknij proszę.