Zmiany w VAT w 2025 roku – co czeka rolników?
– Modernizacja i specjalizacja produkcji rolnej nieodłącznie wiąże się z koniecznością stosowania środków zróżnicowanych chemicznie, które należą do różnych grup produktowych takich jak np. nawozy, polepszacze gleby, stymulatory wzrostu, środki ochrony roślin czy pasze – mówi Maksymilian Mruk, księgowy w zespole doradców Agraves.
– Taka różnorodność niejednokrotnie nastręcza wiele wątpliwości w kontekście przypisania konkretnego środka do właściwej mu stawki VAT – dodaje Maksymilian Mruk.
Stawka VAT dla dostawy nawozów i środków ochrony roślin oraz pasz i karm
Obecnie dostawa nawozów i środków ochrony roślin, zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej oraz pasz i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych, jest opodatkowana stawką 8%. Przepisy VAT nie precyzują przy tym, co należy rozumieć pod pojęciem nawozu, środka ochrony roślin oraz paszy.
– To tworzy trudności w prawidłowym rozumieniu i interpretowaniu przepisów ustawy i ma swoje konsekwencje w orzecznictwie krajowym. W znowelizowanej wersji ustawy produkty te zostaną dokładnie zdefiniowane dzięki bezpośredniemu odwołaniu do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych, co powinno rozwiązać problem – komentuje Maksymilian Mruk.
Stawka VAT na stymulatory i nawozowe produkty mikrobiologiczne
Ważną wiadomością dla rolników jest przedłużenie przez Ministerstwo Finansów do 31 marca stawki VAT w wysokości 8% na dostawy oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie i import:
● środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw określonych w ustawie o nawozach i nawożeniu, z wyłączeniem podłoży mineralnych i produktów wymienionych w poz. 12 załącznika nr 3 do ustawy o VAT,
● polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw oraz mieszanych produktów nawozowych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego, z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów,
● mikrobiologicznych produktów nawozowych, o których mowa w ustawie o nawozach i nawożeniu, wpisanych do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych.
Ponadto, zmianie ulegnie stawka na produkty nawozowe mieszane (z wyjątkiem produktów nawozowych mieszanych składających się z nawozu i środka wapnującego), które są aktualnie opodatkowane stawką 23%.
– Zgodnie z planowaną nowelizacją ustawy zmiany wejdą w życie 1 kwietnia br. W celu ujednolicenia traktowania na gruncie VAT powyższych towarów z pozostałymi produktami nawozowymi UE zaproponowano w projekcie obniżenie stawki VAT na 8% – mówi Maksymilian Mruk.
Czytaj także: Młody rolnik a podatek VAT - czy warto zostać czynnym podatnikiem VAT?