Uwaga! Czas wystawić żółte naczynia na plantacjach rzepaku!
Uczulają na to doradcy agrotechniczni PROCAM, którzy w tym roku rozpoczęli manewry entomologiczne.
Mimo że temperatura gleby jest jeszcze daleka od temperatury wskazanej do wybudzania się zimujących szkodliwych ryjkowców, chowaczy, a suma temperatur efektywnych daleka od optymalnej, to powinniśmy być gotowi na wizyty tych chrząszczy na polach - zaznaczają specjaliści z PROCAM.
Wyloty chowacza czterozębnego w 2021 r. mieliśmy już bowiem 21 lutego.
Z tego też względu eksperci z PROCAM radzą, gdzie i w jaki sposób zamieścić żółte naczynia na polu z rzepakiem. Trzeba być bowiem przygotowanym na każdą “ewentualność”.
-
Żółte naczynia umieszczamy na polu (ok. 20 m od brzegu) od strony nalotu szkodników, czyli lasu, wszelkich innych zadrzewień, krzaków.
-
Na rynku dostępne żółte naczynia z przykrywką (sitko). Jeśli naczynie nie jest przykrywane specjalnym sitkiem, wówczas kilka cm poniżej krawędzi brzegu trzeba przewiercić małe otwory, aby w razie opadów z naczynia nie przelał się płyn/woda i złapane owady.
-
Żółte naczynie w ok. ¾ wypełnia się wodą/płynem.
-
Żółte naczynie w okresie wczesnej wiosny, kiedy w nocy możliwe są spadki temperatur poniżej 0°C wypełnia się zimowym płynem do spryskiwaczy.
-
Jeśli występują opady to w razie konieczności trzeba wylać płyn zmieszany z wodą i uzupełnić pojemnik płynem.
-
W środku wiosny, gdy nie występują już nocne spadki temperatur, żółte naczynia wypełnia się wodą z niewielką ilość płynu zmniejszającego jej napięcie powierzchniowe, np. płynu do naczyń, by uniemożliwić złapanym owadom wydostanie się z pułapki.
-
Żółte naczynia podnosimy wraz ze wzrostem roślin, na wysokość łanu. Monitoring żółtych naczyń prowadzimy regularnie, najlepiej o zbliżonych godzinach, np. w południe.
Bez monitornigu, jak zaznaczają ekspertów, ani rusz. Do każdej plantacji należy pochodzić bardzo indywidualnie.
Czytaj także:
Przedwiośnie 2023 - raport o stanie upraw
- Tagi:
- oziminy
- rzepak
- lustracja plantacji