Ile kosztuje fotowoltaika? Dlaczego nie warto na niej oszczędzać?
- Zawsze zalecamy korzystanie z najlepszych produktów renomowanych firm, dzięki którym mamy pewność, że zainwestowane pieniądze będą pracowały na nas przez długie lata - mówi Bartłomiej Susik założyciel firmy Eko Prime.
Technologia mocno się zmienia
- W ostatnich latach technologia poszła bardzo mocno do przodu. Mniej więcej 5 lat temu moduły miały największe moce około 280 W. Teraz są już moduły mające ponad 600 W. Tak samo analizatory wewnątrz serca - falownika - są bardziej rozbudowane przez co lepiej regulują moc, aby nie było awarii, wyłączeń - dodaje Tomasz Mączka - przedstawiciel firmy Bautechnik. Według niego, racjonalna cena za 1 kW instalacji wynosi obecnie około 4 tys. zł.
- Kwota oczywiście jest uzależniona od tego, czy jest to montowane na dachu czy na gruncie - zaznacza Mączka.
Co to jest repowernig?
Większość paneli ma obecnie gwarancję na 25, a nawet 30 lat na uzysk, co znaczy, że w tym czasie ich sprawność nie może spaść poniżej 80%.
- Zajmujemy się także instalacjami w Niemczech. Tam popularny zaczął być tzw. repowering. Wymieniamy stare panele na nowe z tego względu, że na danej powierzchni jesteśmy w stanie zmieścić dużo więcej mocy. Przeprowadziliśmy jednak badania na jedenj z farm budowanych przed kilkunastoma laty i jej sprawność w tym czasie spadła o zaledwie kilka procent. Większą różnicę robi szybki rozwój technologii - podkreśla Tomasz Mączka.
ZOBACZ TAKŻE: Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna? [VIDEO]
- Tagi:
- OZE
- fotowoltaika