Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych - kiedy i dlaczego?
Jaką strategię walki z chwastami w zbożach ozimych obrać w nadchodzącym sezonie? Do ich eliminacji przystąpić jesienią czy czekać do wiosny?
W kwestii terminu zwalczania chwastów na plantacjach zbóż ozimych środowisko rolnicze podzielone jest na dwie grupy.
- W pierwszej z nich preferuje się zabiegi wykonywane jesienią bezpośrednio po wschodach lub, jeśli warunki nie sprzyjają, później - już nalistnie oraz druga grupa, która przenosi termin na wiosnę po ruszeniu wegetacji - mówi Daniel Dąbrowski, specjalista ds. upraw z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.
Zalety jesiennego odchwaszczania zbóż ozimych
Zdaniem eksperta, lepszym wyborem jest jest zastosowanie preparatu odchwaszczającego jesienią, Dlaczego?
- Zwalczamy wtedy chwasty w początkowych fazach ich rozwoju (siewki) dzięki czemu są bardziej wrażliwe na działanie substancji czynnej pestycydu. Wiosną te same chwasty są znacznie bardziej rozwinięte przezimowane/zahartowane i wymagają już substancji o wysokiej skuteczności, zastosowanych precyzyjnie w okresie największej wrażliwości i w optymalnych warunkach atmosferycznych - tłumaczy nasz rozmówca.
Zwraca też uwagę na kolejną rzecz z tym związaną. - Warunki atmosferyczne jesienią też mogą być trudne, lecz w porównaniu z wiosną (w tym roku długi okres późnych przymrozków praktycznie uniemożliwił oprysk) na pewno bardziej przychylne ochronie herbicydowej - twierdzi Daniel Dąbrowski. Kolejny czynni, przemawiający za jesienną eliminacją chwastów na plantacjach zbóż ozimych, to ekonomia. - Jesienne zwalczanie oferuje znacznie szerszą paletę substancji czynnych niż wiosenne i z reguły zabieg jest tańszy w przeliczeniu na 1 ha niż ten wiosenny - zaznacza specjalista z LODR-u. Na tym nie kończy. Agronom mówi też o czynniku "zapobiegającym", który także "znajdziemy po stronie jesiennych zabiegów": - Jeśli wykonamy zabieg jesienią i wykaże się on niezadowalającą skutecznością, zawsze możemy wykonać zabieg uzupełniający wiosną. W przypadku przełożenia zabiegu na wiosnę i wykonanie zabiegu, który „przepuści” chwasty, może nie być możliwości "poprawki" (przejście zbóż w późną fazę rozwojowe w której herbicyd może wykazać fitotoksyczność).
Herbicydy jesienne vs herbicydy wiosenne
Czy herbicydy jesienne mają inne działanie od herbicydów wiosennych? - Wśród herbicydów stosowanych w oziminach wyróżniamy kilka podstawowych mechanizmów działania na organizm chwastu. Często zdarza się tak, że podobny mechanizm wykazują herbicydy i jesienne i wiosenne. Są jednak też takie mechanizmy, które stosowane są tylko wiosną lub tylko jesienią - tłumaczy Daniel Dąbrowski. Tabela z podziałem środków chwastobójczych na str. 2