Zwalczanie chwastów w kukurydzy - sprawa priorytetowa!
Nie dopuść do rozwinięcia się chwastów w uprawie kukurydzy. Roślin ta jest bowiem bardzo mało konkurencyjnych względem innych gatunków, zwłaszcza we wczesnej fazie wzrostu.
- Kukurydza praktycznie do ósmej fazy liścia jest bezbronna - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu - Punkt Doradczy w Gołuchowie. Zaznacza przy tym, że roślina ta odznacza się wolnym tempem wzrostu w początkowej fazie rozwoju. Z tego też względu jest narażona na niebezpieczeństwo ze strony chwastów.
Kiedy i czym zwalczać chwasty?
Fachowiec wyjaśnia, że można to zrobić zaraz po siewie lub kiedy rośliny wzejdą. - Tak naprawdę wybór terminu stosowania herbicydów zależy od czynników organizacyjnych, zwłaszcza warunków środowiskowych. Herbicydy doglebowe powinny być aplikowane, gdy jest dobre uwilgotnienie gruntu. Ułatwia to bowiem ich przenikanie do podłoża - tłumaczy specjalista. Dodaje jednocześnie, że tego typu preparaty działają na chwasty kiełkujące w glebie. Zwraca równocześnie uwagę na następującą sprawę. - W czasie suszy skuteczność herbicydów jest ograniczona. Co w związku z tym? - W tego typu przypadkach zaleca się mieszanie przed siewem kukurydzy z glebą lekką broną na głębokość od 3 do 5 cm – radzi fachowiec. Zaznacza ponadto, że herbicydy doglebowe można stosować łącznie z preparatami zawierającymi substancję czynną - glifosat.
Jedną z nowszych substancji aktywnych do zwalczania chwastów w uprawach kukurydzy jest terbutylozyna, należąca do grupy triazyn, którą zawiera m.in. preparat Zeagran 340SE oraz dodatkowo bromoksinil do zastosowania po wschodach na 4-6 liście kukurydzy. Zwalcza ona niektóre chwasty jednoliścienne i dwuliścienne. - Jest ona mniej szkodliwa dla środowiska od atrazyny, którą stosowano przez dziesięciolecia. Przede wszystkim krócej zalega ona w glebie - mówi agronom.
Specjalista zaznacza również, że kluczową rolę w zwalczaniu chwastów w uprawie kukurydzy odgrywają takie herbicydy jak Lumax 537,5 SE. - Zawiera on trzy substancje czynne terbutylozynę, mezotron i s-metolachlor przeznaczone do zwalczania chwastów do 3 dni po siewie kukurydzy lub powschodowo w fazie 1-3 liści kukurydzy, które zwalczaj głównie chwasty jednoliścienne (prosowate) oraz szereg gatunków chwastów dwuliściennych z wyjątkiem perzu i głęboko korzeniących się chwastów. Natomiast do zwalczania perzu możemy zastosować preparat Titus 25 WG w fazie 1-7 liści kukurydzy - uważa Krzysztof Świerek. Do ochrony kukurydzy polecany jest też Successor 600 EC. Zwalcza on chwasty jedno i dwuliścienne doglebowo bądź powschodowo. - W warunkach dużego zachwaszczenia z kolei dobrze jest zastosować Successor 600 EC 1,5l/ha + Shado 300SC 1 l/ha powschodowo - radzi ekspert. Podkreśla przy tym, że to tylko nieliczne z preparatów do zwalczania chwastów w kukurydzy.
Skuteczne nawożenie kukurydzy KLIK
Jak zdiagnozować obecność chwastów na polu?
Po pierwsze, zdaniem Krzysztofa Świerka, należy prześledzić historię pola. Po drugie trzeba sporządzić listę chwastów, które występują na nim najczęściej. Krok trzeci to ustalenie natężenia gatunków najbardziej uciążliwe dla kukurydzy, a następnie dostosowanie odpowiedniego programu do ich zwalczania. Fachowiec zaznacza przy tym, że do najczęściej występujących chwastów w uprawie kukurydzy zalicza się: bylicę pospolitą, gwiazdnicę pospolitą, ostrożeń polny, przytulię czepną, rumianek pospolity, jasnotę purpurową, psiankę czarną , rzodkiew świrzepę, dymnicę pospolitą, komosę białą, palusznik krwawy, a także rdest kolankowaty i szarłat szorstki.
Czytaj także: Więcej zbóż, więcej chorób, większe wydatki
Który system zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy lepszy?
Wady i zalety stosowania preparatów doglebowych i dolistnych w uprawie kukurydzy
Przedwschodowy system zwalczania chwastów w kukurydzy |
Powschodowy system zwalczania chwastów w kukurydzy |
Zalety: - możliwość wczesnego wyeliminowania chwastów, - herbicydy doglebowe działają zarówno na wykiełkowane siewki, jaki i nasiona, chwastów, które dopiero kiełkują.
|
Zalety: - prostsze rozpoznanie gatunków chwastów, które umożliwia dobór skutecznego środka do ich zwalczania, - pozwala na niszczenie chwastów wieloletnich, - większa liczba substancji czynnych (od tych do stosowania przedwschodowego). |
Wady: - brak możliwości zwalczania chwastów wieloletnich, np. perzu, - herbicydy doglebowe potrzebują dobrego uwilgotnienia gleby. |
Wady: - ograniczone stosowane ze względu na pogodę (opady, wyższa temperatura). |