Żniwa 2022. Zadowalające plony na polach, na których zastosowano nawóz naturalny
Zbiory zbóż w naszym kraju dobiegają końca. Eksperci z WIR podjęli się wstępnego podsumowania. Doszli do ciekawych wniosków.
Większość rolników zakończyła koszenie zbóż lub jest na finiszu. Obserwując to, co dzieje się w terenie i rozmawiając z rolnikami, eksperci z Wielkopolskiej Izby Rolniczej, pokusili się o wstępną ocenę tegorocznych żniw. Andrzej Przepióra i Aleksander Poznański stwierdzili, że tegoroczna susza ma zdecydowanie wpływ na zbiory.
- Na poziomie kraju szacuje się, że zbiory zbóż będą o około 3-4 mln t niższe od średniej wieloletniej, przy czym warto zaznaczyć, że w obecne żniwa wchodziliśmy z wyjątkowo wysokimi zapasami zbóż w ilości około 5 mln ton - podali eksperci WIR.
W ich opinii susza dotknęła przede wszystkim uprawy jare oraz te prowadzone na słabszych glebach, bez zastosowania nawożenia organicznego.
- Najlepiej przed suszą obronił się w tym roku rzepak, którego plonowanie nie odbiegało od średnich wieloletnich, poza oczywiście słabszymi stanowiskami - dodają przedstawiciele Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Co ciekawe, w opinii WIR, ziarno, pomimo, że nie jest bardzo duże, cechuje się dużą gęstością i częściej jest kwalifikowane jako konsumpcyjne - dotyczy to szczególnie pszenicy. Poza tym rolnicy, z którymi rozmawiali przedstawiciele Izby, zwrócili uwagę na mniejszą zawartość glutenu, co może być spowodowane oszczędnym stosowaniem nawozów azotowych.
Czytaj także: Jakie plony zbóż w 2022 r.? [SZACUNKI GUS]
Żniwa 2022. Plony zbóż: pszenicy, żyta i pszenżyta
Jakie plony uzyskali rolnicy w Wielkpolsce? Ich wielkość, zdaniem Andrzeja Przepióry i Aleksandra Poznańskiego, jest zróżnicowana w zależności od klasy gleb. Wielu gospodarzom w uzyskaniu wyższych plonów pomogło zastosowanie na polach nawozów naturalnych.
- Dzięki wielu rozmowom z wielkopolskimi rolnikami można stwierdzić, iż duże oraz pozytywne znaczenie dla wysokości plonów ma nawożenie organiczne w gospodarstwach, które prowadzą produkcję zwierzęcą - komentują eksperci z WIR.
Ile zebrali rolnicy w żniwa 2022? Z obliczeń WIR wynika, że średnio z hektara pszenicy gospodarze uzyskali 4,5 – 5 t, żyta: 2,5 – 3t/ha a pszenżyta: 3 – 4 t/ha.
Żniwa 2022. Ceny zbóż wzrosną w ciągu roku?
A co z cenami?
- Ceny skupu skaczą z dnia na dzień – skupujący próbują tanio kupić zboże od tych rolników, którzy nie mają możliwości jego zmagazynowania. Z informacji od rolników dowiadujemy się, że część z nich będzie przechowywać ziarno w nadziei na wzrost cen tuż po zakończeniu zbiorów, podobnych rad udziela minister rolnictwa - tłumaczą Andrzej Przepióra i Aleksander Poznański.
Eksperci WIR tłumaczą, że cena zboża jest pod ciągłą presją wojny na Ukrainie i trudności logistycznych z wywiezieniem ukraińskiego zboża poza rynki unijne.
- Ukraińcy prognozują, że ich tegoroczne zbiory będą na poziomie 50% wieloletnich średnich, co może być przyczynkiem wzrostu ceny zboża w ciągu roku - dodają przedstawiciele WIR.
Czytaj także: Żniwa 2022 okiem ekspertów - plony i zaawansowanie