Żniwa 2022 okiem ekspertów - plony i zaawansowanie
Żniwa 2022 w trzeciej dekadzie lipca nabierały rozmachu. Jakie plony osiągają rolnicy? Co mówią na temat tegorocznych zbiorów eksperci?
25 lipca o przebiegu żniw rozmawialiśmy z Łukaszem Kowalskim, agronomem z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. – W sobotę skończyliśmy kosić zboża ozime (na poletkach doświadczalnych – przyp.red.). Zostały nam do skoszenia zboża jare – pszenica, jęczmień, owies, a także groch jary. Myślę jednak, że w tym tygodniu będzie już po żniwach – relacjonował specjalista. Rzepaki też są wymłócone.
Plony, zdaniem Łukasza Kowalskiego, do najlepszych nie należą.
- Średnie plony rzepaku są w graniach 3,5 t z ha. Większych różnic między rzepakami populacyjnymi a mieszańcowymi nie ma. Bardzo dobrze z kolei plonował jęczmień ozimy. Były nowe odmiany, które dały ok. 10 t z ha. Jeżeli chodzi o żyto i pszenżyto, to plon także jest na przyzwoitym poziomie – informował agronom.
W przypadku pszenicy ozimej nie dokonano podsumowania zbiorów. - Mogę jedynie powiedzieć, że są duże rozbieżności w plonach odmian - od 5,5 t z ha do 8,5 t z ha. Wpływ na tę sytuację miało klika czynników, jednym z nich jest zmianowanie. Najgorzej wypadły odmiany, które były po burakach cukrowych. Nie chodzi nawet o termin siewu, bo ta pszenica rzeczywiście została zasiana w terminie optymalnym. Buraki po prostu wyciągnęły wodę z ziemi. Ta pszenica wcześniej dojrzała, bo nie miała wody. Po rzepaku pszenica jest z kolei najlepsza – wyjaśniał ekspert.
O zawansowaniu żniw informował nas w końcówce lipca również Krzysztof Kurus, agronom z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zaznaczał, że ok. ¼ rzepaków „zeszła już z pola” – głównie te na słabszych stanowiskach.
- Z dzisiejszych meldunków wynika, że dokładne 24% rzepaków jest zebranych. Można powiedzieć, że jest to mocne zaawansowanie zbiorów. Jeśli natomiast chodzi o zboża, to ich zbiory się rozkręcają. Mamy zebrane powyżej 70% plantacji jęczmienia ozimego. Jeżeli chodzi o pozostałe gatunki, to one „dopiero się rozkręcają” – zawansowane wynosi, w zależności o gatunku - 5-7%. Zbierane są głównie gatunki ozime. Gatunki jare – tu młócone są te słabe plantacje, gdzie przez pogodę - w wyniku niedoboru wody – zostały ususzone – relacjonował Krzysztof Kurus.
Agronom z LODR-u mówił również o plonach. - Jeśli chodzi o rzepaki, to są one bardzo zróżnicowane. Generalnie były one siane bardzo późno. Przez dłuższy czas te plantacje były słabe. One przezimowały dobrze, ale z racji późnego siewu i gorszego rozwoju na jesieni, rokowania były słabe. Wiele zależało od tego, jak one później zostały poprowadzone. Średnie plony rzepaków w powiatach są w graniach 3 t z ha, mam jednak jeden powiat z plonem 1,8 t z ha, ale są również powiat, gdzie plony dochodzą do 3,5 t z ha. Jakość zbioru nie jest jednak najgorsza – opowiadał Krzysztof Kurus. W przypadku jęczmienia ozimego plony są „przyzwoite”. – Średnia to 5,2 t z ha – zaznaczył specjalista.
ŻNIWA 2022 OKIEM ROLNIKÓW. KLIK. TUTAJ