Żniwa 2021. Jakie zbiory zbóż? Jakie ceny?
Wielkimi krokami zbliżają się żniwa 2021. Jaki plonów zbóż należy się spodziewać zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej? Będą one niższe od tych z roku ubiegłego? I co wreszcie z cenami ziarna?
Na ten temat mówiono 29 czerwca podczas posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca. Polskę na tym spotkaniu reprezentował Zbigniew Kaszuba - ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. Natomiast relację z tego wydarzenia na swoim portalu zamieściła FBZPR.
Polska i Europa - plony zbóż w sezonie 2020/2021
Posiedzenie rozpoczęło się od podsumowania obecnej sytuacji rynkowej w krajach Unii Europejskiej oraz prognoz plonów i zbiorów w UE w tym sezonie. Według opinii przekazanej przez ekspertów w Europie, jak podaje FBZPR, sytuacja będzie stabilna, a prognozy dobre, a we Francji zbiory znacznie lepsze niż przed rokiem. W przypadku naszego kraju z kolei, jak zaznacza Federacja, decydujące dla zbiorów będą najbliższe dni, susza pokazuje bowiem właśnie swoje złe skutki. Plony będą jednak, jak wynika z przekazu FBZPR, z pewnością niższe niż w zakończonym sezonie, ale trzeba pamiętać, że był on rekordowy.
W zeszłym sezonie wyeksportowaliśmy po niezłych cenach blisko 8 mln t zbóż.
- W tym roku miało być także dobrze, a nawet bardzo dobrze jednak susza i upały, które są za nami zrobiły spore spustoszenie na polach, tym bardziej, że wegetacja była znacznie opóźniona i rośliny nie zaczęły przed nią nalewać ziarna. Opady, który wreszcie przyszły były nierówne i nie wszędzie wystąpiły. Zbiory będą więc niższe ok. 10% i nie przekroczą 30 mln ton łącznie z kukurydzą. Średnia w UE będzie podobna jak sezon wcześniej głównie za sprawą dobrych plonów w Niemczech i Francji - powiedział podczas posiedzenia grupy roboczej "Zboża" - Zbigniew Kaszuba z Krajowej Federacji Producentów Zbóż.
Ceny zbóż w dół, nawozów w górę
Obecnie, jak wynika z relacji FBZPR, na giełdach można zaobserwować spadki cen zbóż, które zdaniem producentów nie mają fundamentalnych podstaw. Zapasy w Unii nie są bowiem duże wobec stabilnej konsumpcji i dużego eksportu. - Ale jakimś dziwny trafem ceny teraz spadają. Może to kwestia funduszy inwestycyjnych. Po okresie dobrych cen weszliśmy w spadki i podczas żniw będzie pewnie jeszcze gorzej - prognozował na spotkaniu Copa-Cogeta Zbigniew Kaszuba.
Wszystko to, jak zaznaczał ekspert, przy gwałtownie rosnących kosztach produkcji spowodowanych m.in. wzrostem cen nawozów. Nie sprzyjają temu m.in. sankcje nałożone na Białoruś przez UE, ponieważ w ich efekcie drożeją nawozy fosforowe.