Przedwiośnie - w jakiej kondycji są oziminy?
Wielkopolska
Pierwsze lustracje ozimin ma już za sobą również Dawid Grześkowiak, doradca terenowy z hodowli IGP Polska (Wielkopolska - część centralna i północna). - Wczoraj (23 lutego - przyp.red.) byłem w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego - Odział w Sielinku. Z tamtejszych poletek pobrałem próby odmian pszenicy, m.in. Foxx (oścista pszenica ozima jakościowa) i Apostela ( pszenica ozima jakościowa), na przezimowanie. Muszę powiedzieć, że wciągu 8 godzin przyrosty są na tyle duże, że myślę, iż ponad 90% rośliny przetrwało tę zimę w stopniu bardzo dobrym - mówi specjalista. - Przypuszczam, że jeśli chodzi o zachód Wielkopolski, to nie będzie istotnych problemów z przezimowaniem zbóż - dodaje.
A co z rzepakami? - Jak je wyrywaliśmy dwa tygodnie temu, również w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego - Odział w Sielinku, to muszę przyznać, że szyjka korzeniowa miała średnicę powyżej 1 cm, a w niektórych przypadkach nawet do 2 cm. Także widać, że rośliny do tego spoczynku zimowego, który był krótki, bardzo dobrze się przygotowały - miały ku temu optymalne warunki - wyjaśnia Dawid Grześkowiak.
Czy na polach możemy spodziewać się tej wiosny większej presji ze strony chwastów?
- Znaczna część rolników, z którymi współpracuję, odchwaszczała zboża w terminie jesiennym. Wówczas panowały dość dobre warunki do aplikacji herbicydów. W związku z tym z chwastami może być głównie problem tam, gdzie na pole, np. przez większe opady deszczu, nie udało się wjechać - twierdzi Dawid Grześkowiak.
Przypuszcza jednak, że na plantacjach rzepaku może być, jak praktycznie co roku kłopot z większą presją bodziszka, co wynika z uproszczonego płodozmianu i luki w skutecznym jego zwalczaniu w popularnych rozwiązaniach herbicydowych. Specjalista zaznacza jednocześnie, że coś więcej na temat herbicydowej ochrony ozimin będzie można powiedzieć w przyszłym tygodniu, gdyż aktualnie na niektórych plantacjach zalega jeszcze śnieg.
A na podlaskich polach śnieg. Co z oziminami? ===>