Zbadaj glebę!
Dawki nawozów dla roślin powinno się ustalać na podstawie analizy badań gleby. Dzięki temu można uniknąć marnotrawienia składników pokarmowych. Pozwala to także osiągnąć wysoki i doby jakościowo plon.
Zakup nawozów to niemały wydatek. Z tego też względu warto zdecydować się na przeprowadzenie badania gleby, aby zapobiec nieefektywnemu nawożeniu – tzw. „na oko”. Określa bowiem aktualną zawartość podstawowych składników pokarmowych w glebie. Pokazuje tym samym, co będzie potrzeba roślinom do ich prawidłowego rozwoju.
- Glebę można badać pod różnym kątem, np.: morfologii, klasyfikacji, właściwości fizycznych i chemicznych. Najczęściej wykonywane są analizy z grupy ostatniej, polegające na oznaczeniu odczynu pH oraz oznaczaniu zawartości przyswajalnych form fosforu, potasu i magnezu. Dzięki takim analizom gleb użytkowanych rolniczo, można stosować właściwe dawki i właściwy rodzaj nawozów. Można też uniknąć marnotrawstwa składników nawozowych oraz, co najistotniejsze, osiągnąć najwyższy i jakościowo dobry plon – tłumaczy Małgorzata Nowaczyk, główny specjalista laboratorium Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, działającego w Centrum Edukacyjno-Wystawowym w Marszewie.
Ekspertka wspomina również o tym, co jaki czas powinno się przeprowadzać badania. - Jeżeli analizy wykonujemy w celu określenia potrzeb nawożenia, to my decydujemy o czasie między kolejnymi badaniami. Uzależniony on będzie na pewno od tego, czy gleby użytkowane są rolniczo, czy zależy nam na określeniu potrzeb pokarmowych i nawozowych roślin, np. warzywnych lub ogrodniczych. W przypadku gleb użytkowanych rolniczo okres ten nie powinien przekroczyć 4 lat – wyjaśnia Małgorzata Nowaczyk. Wskazuje przy tym, kiedy najlepiej wziąć się za przeprowadzenie badań. - Najbardziej odpowiednim terminem do pobierania prób gleby jest okres od sprzątnięcia roślin z pola do nawożenia pod rośliny następcze. Skoro na podstawie wyniku analizy stosujemy nawozy, musimy uwzględnić terminy ich stosowania. Przykładowo - nawozy wapniowe i wapniowo–magnezowe należy wysiewać w okresie późnego lata do jesieni – mówi specjalistka.