Zabieg T3 - ochrona fungicydowa kłosa. Kiedy i czym?
Właściwa ochrona fungicydowa zbóż to jeden z warunków uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów. Właśnie dlatego warto zastosować zabieg grzybobójczy w terminie T3.
Typowy zabieg T3 wykonuje się, aby ochronić kłosy. Zabezpiecza bowiem przed takimi chorobami jak: septorioza plew, mączniak prawdziwy oraz czerń zbóż. - Przede wszystkim może jednak ustrzec przed grzybami z rodzaju Fusarium, Microdochium i Gibberella, wywołującymi tzw. fuzariozę kłosów - tłumaczy Dariusz Robert Szymański z firmy Bayer. Swoimi spostrzeżeniami w tej materii dzieli się z nami także Paweł Talbierz z firmy Corteva Agriscience. - Ważne jest, aby pamiętać, iż fuzarioza kłosów występuje w różnych warunkach. Wiąże się to z jej biologią, a dokładnie występowaniem czterech sprawców, spośród których każdy z nich ma odmienne optymalne warunki do rozwoju. Fusarium avenaceum rozwija się już od 5°C przy wilgotności z rosy czy mgły, a Fusarium culmorum praktycznie nie potrzebuje wysokiej wilgotności, lecz rozwija się najlepiej w warunkach 20-22°C - tłumaczy. Na tym nie kończy. - Ta rozbieżność pokazuje tylko, że bez względu na to czy koniec wiosny jest ciepły i suchy, czy też mokry i zimny, ryzyko wystąpienia fuzariozy kłosów jest bardzo duże - dopowiada.
Termin wykonia zabieu chroniącego kłos
Kiedy najlepiej przeprowadzić zabieg? - Zabieg w terminie T3 przeprowadza się przede wszystkim na intensywnie prowadzonych plantacjach pszenicy ozimej, ale ma on zastosowanie także w przypadku pozostałych gatunków zbóż. Idealnym terminem jest faza rozwojowa BBCH 51-59, czyli od początku kłoszenia do momentu, gdy wszystkie kłoski wydobędą się z pochwy i kłos będzie w pełni widoczny - tłumaczy Paweł Talbierz. - W sytuacji, gdy na plantacji nie wykonaliśmy zabiegu T2, można zabieg przyspieszyć (BBCH 47-49, czyli tuż przed początkiem kłoszenia). Bardzo często w suchych latach zabieg T3 jest przesuwany do fazy kwitnienia, dojrzałości woskowej czy mlecznej ziarna (w zależności też od doboru zarejestrowanych fungicydów) - dodaje.
Na temat terminu wykonania zabiegu wypowiada się też Marcin Bystroński z firmy Innvigo. - Zabieg najlepiej wykonać najwcześniej w fazie kłoszenia od BBCH 55 - najpóźniej w fazie kwitnienia do BBCH 65. Optymalnym terminem jest początek kwitnienia, faza BBCH 60-61 - zaznacza.
Po jakie środki warto sięgać? Patrz str. 2