Nierównomierne wschody rzepaku
W wielu regionach naszego kraju odnotowano nierównomierne wschody rzepaków. Problem na polach stanowią m.in.: brak opadów deszczu, ślimaki i śmietka kapuściana.
Specjaliści z firmy Agri przygotowali kolejny raport dotyczący stanu upraw w Polsce. Obejmuje on drugi tydzień września.
Warmia i Mazury
Pierwsza poła września minęła w tym regionie Polski pod znakiem wysokich temperatur, które sięgały nawet 30°C. Wpłynęło to na przesuszenie gleb. Siewy rzepaków na Warmii i Mazurach zakończono około 7 września, czyli bardzo późno jak na ten region. Rzepak, podobnie jak w zeszłym roku, o ile powschodził, jest bardzo niewyrównany.
- W tym tygodniu rolnicy zamierzają wykonać zabiegi herbicydowe, często z użyciem preparatu Butisan Duo 400 SC oraz Navigator 360 SL. Wyzwaniem znów są zabiegi z regulatorami (fungicydami). - Dysponujemy badaniami, które wskazują, że w takich stresowych warunkach należy ostrożnie podchodzić do dawek i substancji silnych regulatorów - zaznaczają fachowcy Agrii.
W regionie Wzgórz Dylewskich zasiano żyto, jęczmień ozimy i pszenicę ozimą.
Na polach, na których występuje problem z wyczyńcem polnym, wykonano oprysk glifosatem. Konieczność zwalczenia tego chwastu powoduje celowe opóźnienia w siewach zbóż.
Żuławy
W zeszłym tygodniu trwały jeszcze siewy rzepaków. Natomiast te, które były zasiane wcześniej, dzięki korzystnemu przebiegowi pogody - ciepłe powietrze, przelotne opady deszczu - są już w fazie pierwszej pary liści właściwych. Miejscowo, na ciężkich glebach, widoczny jest brak wschodów spowodowany żerowaniem ślimaków. Natomiast plantacje zasiane w systemie bezorkowym zmagają się z dużą presją samosiewów zbóż.
Trwają dalsze uprawy pod zasiewy zbóż ozimych.
Polska południowo-wschodnia
Zakończono siewy rzepaku. W większości przypadków w odpowiednim terminie. Dobre uwilgotnienie gleby i ciepła pogoda sprawiły, że w wielu gospodarstwach wschody rzepaku nastąpiły krótko po ich siewie.
- Na około 10% plantacji wschody są utrudnione. Wynika to z faktu, że gleby w tych miejscach były zbyt mokre lub nastąpiły ulewne deszcze - uważają fachowcy Agrii.
W większości przypadków plantacje są w dobrych obsadach - od 2 do 4 liści właściwych. Jest to więc czas podejmowania decyzji o zabiegach ochronnych, a także regulacyjnych łanu rzepaku. Z uwagi na różnorodne terminy siewu będzie to oznaczało stosowanie dawki jednorazowej bąź jej dzielenie. - Biorąc pod uwagę na prognozy pogody, zapowiadające utrzymanie się wysokiej temperatury, charakter zabiegów może ulec zmianie - zaznaczają specjlaiści Agrii.
W południowo-wschodniej Polsce zdarzają się plantacje, gdzie występują uszkodzenia przez rolnice. Nasila się również problem samosiewów zbóż.
Jęczmień ozimy będzie siany około od połowy przyszłego tygodnia. - Warunki pogodowe dla tej uprawy i jej wschodów wydają się bardzo obiecujące - uważają eksperci Agrii.
Fachowcy radzą zwrócić szczególną uwagę na mszyce. Już teraz jest ich bowiem pełno w kukurydzy i można spodziewać się, że wkrótce pojawią się na uprawach, które zaczną się rozwijać.
Polska południowo-zachodnia
Na południowym zachodzie z 3 na 4 września w całym regionie zarejestrowano opady deszczu na poziomie 12-19 mm. Dzięki temu powschodziły wszystkie rzepaki, choć nierównomiernie, niezależnie od tego, w jakim systemie były wysiane - w bezorkowym czy orce. Rzepak aktualnie znajduje się w fazie od liścieni do 4 liści właściwych.
Pojawia się już pchełka rzepakowa. Większy problemem stanowi jednak śmietka kapuściana. W zależności od regionu w ciągu doby w pułapkach znalazło się od 12 donawet 46 sztuk szkodnika.
Polska północno-zachodnia
Późne lato to gorący okres w każdym gospodarstwie, zwłaszcza w tym roku, gdy temperatury sięgają powyżej 30°C. Późne żniwa na Pomorzu sprawiają, że farmerzy w wielu przypadkach rezygnują z uprawek pożniwnych i wykonują - tak zwaną - razówkę, żeby dotrzymać optymalnych terminów agrotechnicznych. W minionym tygodniu na Pomorzu Środkowym kończono ostatnie siewy rzepaku ozimego. Robiono to z pewną obawą o jesienne tempo rozwoju roślin.
W niektórych regionach na północy Polski występuje susza. - Skutkiem tego są nierównomierne wschody rzepaku. Niektóre rośliny znajdują się w fazie 4-5 liści, a są też i takie plantacje, na których nie ma jeszcze pierwszej pary liści właściwyc - informują specjaliści Agrii.
Rolnicy zaraz po siewach rzepaku szybko rozpoczęli siew zbóż. W pierwszej kolejności zasiali żyta ozimego (odmian hybrydowych) oraz jęczmienia ozimego.
W uprawach rzepaku spory problem stanowi śmietka kapuściana. Natomiast w zbożach w tym sezonie obserwuje się presję ploniarki zbożowej. Szkodnik ten atakuje zwłaszcza wczesne siewy zbóż.
- Tagi:
- zboża
- Agrii
- stan upraw w kraju
- rzepak