Wpływ nawozów jesiennych na poszczególne gatunki zbóż
Nawożenie jest również niezbędne do prawidłowego kiełkowania, wzrostu roślin i dobrego plonowania w danym roku i przez kolejne lata. Niezwykle ważne jest regularne, coroczne wzbogacanie gleby i uzupełnianie jej w składniki pokarmowe. Dobrym terminem na nawożenie roślin zbożowych jest wiosna, ale także jesień.
We wrześniu i w październiku w zależności od regionu naszego kraju nawozimy pola uprawne, na których uprawiane są odmiany zbóż ozimych. Większość z tych roślin ma podobne wymagania i zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.
Pszenica ozima jest najpopularniejszym zbożem chlebowym, a jej ziarno wykorzystywane jest głównie do wyrobu mąki wypiekowej i ciast. Do prawidłowego wzrostu potrzebuje regularnego nawożenia. Jesienią unikać powinniśmy zasilania obornikiem. Przy kwaśnych glebach zalecane jest wapnowanie. Dobrze jest również zasilać fosforem i potasem, będzie wpływał on na jakość ziarna i zwiększy plon w następnym roku.
Żyto nie lubi nawożenia obornikiem. Niezależnie od jakiego zwierzęcia od pochodzi nie zaleca się stosowania jesienią tego nawozu. W przypadku kwaśnych gleb koniecznie trzeba zastosować wapno węglanowe. W przypadku bardzo niskiej zasobności gleby w magnez zalecane jest stosowanie wapna magnezowego w ilości od 300 do 600 kilograma dolomitu na hektar. Jesienne nawożenie fosforem i potasem jest bardzo ważne. Stosuje się go dla lepszego uzyskania plonu w następnym roku. Prawidłowe jesienne nawożenie poprawia odporność żyta i pozostałych roślin zbożowych na choroby, mróz i niedobory wody. Decyduje o lepszym wypełnieniu ziarna i równomiernym dojrzewaniu w następnym roku. Największy wpływ w zdrowej i odpornej roślinie na zwiększenie masy plonu oraz zawartości białka ma nawożenie azotem, ale z azotem jesienią należy uważać.
Pszenżyto jest bogatym źródłem białka i zawiera go zdecydowanie więcej niż ziarno żyta. W zależności od rejonu termin wysiewu pszenżyta trwa od początku września do jego końca. Orka może być wykonana dopiero od 7 do 14 dnia przed siewem, gdyż ziarno pszenżyta jest wrażliwe na świeżo zaorane gleby. Warto zatem wstrzymać się i przeczekać tydzień lub dwa.
https://wiescirolnicze.pl/uprawy/nawozenie-dolistne-pszenicy-co-powinienes-wiedziec/