Wiosna zagląda na pola - analiza
Jak wykonać proste testy, po których stwierdzimy, ile roślin jest żywych?
Aby upewnić się, w jakim stanie są rośliny zbożowe, zachęcam do wykonania szybkiego i prostego testu. Wszystko, co będzie nam potrzebne, to szpadel, nożyczki, lignina lub ręczniki papierowe i około godziny czasu.
-
Z plantacji pobieramy kilka roślin wraz z bryłą ziemi, tzw. monolitem glebowym.
-
Następnie korzenie roślin płuczemy w wodzie.
-
Liście i źdźbła ucinamy na wysokości 3-4 cm nad węzłem krzewienia i tak przygotowane rośliny układamy na ligninie, gazie lub ręcznikach papierowych zwilżonych wodą,
-
Całość odkładamy w ciepłe miejsce, 18-20˚C.
W zależności od stanu roślin wynik może być widoczny już po 12 godzinach w postaci odrostów z wnętrza uciętych rozkrzewień.
ZOBACZ TAKŻE: Odpowiednie odmiany ratunkiem dla zbóż?
Test i ocenę przezimowania rzepaku zaczynamy od pobrania stosownych prób.
Z kilku miejsc na plantacji wykopujemy po około 10-15 roślin rzepaku (im więcej, tym wynik testu będzie bardziej wiarygodny). Wykopanie roślin, gdy gleba nie jest w pełni rozmrożona, nie jest łatwym zadaniem. Najlepiej wykopać je razem z bryłą ziemi. Wykonując tę czynność, należy zwrócić szczególną uwagę, aby nie uszkodzić roślin – szyjki korzeniowej i stożka wzrostu. Trudno też wykopać rośliny z całym systemem korzeniowym. Wystarczy jednak zostawić około 6-10 cm korzenia głównego. Jeśli rośliny są jeszcze „zamrożone”, to dobrze jest je odstawić na 24 godziny do pomieszczenia o temperaturze powietrza 12-18°C w celu powolnego rozmrożenia.
-
Myjemy rośliny, odcinamy u nasady wszystkie liście pozostawiając te najmłodsze zawiązki ulokowane tuż przy stożku wzrostu.
-
Korzeń skracamy do około 5-6 cm,
-
Tak przygotowane rośliny umieszczamy w płaskim naczyniu (plastykowa tacka lub kuweta) i przykrywamy ligniną, gazą lub ręcznikiem papierowym część korzeniową. Materiał okrywający korzenie musi być cały czas wilgotny.
-
Przygotowaną próbę umieszczamy w pomieszczeniu o temperaturze 22-25°C, w miejscu z dostępem do światła. Monitorujemy nawilżenie materiałów okrywających korzenie.
Wyniki uzyskuje się po 7 dniach przechowywania.
Rośliny bez przyrostów liści, gnijące, na których z korzenia odchodzi skórka, a po naciśnięciu z szyjki korzeniowej „wypływa” woda, szyjka po przycięciu jest wiotka, gąbczasta – to oznaki, że roślina jest martwa i nie ma szans na zregenerowanie.
U roślin żywych widoczny jest wyraźny przyrost liści. Na przekroju podłużnym widać szklistą tkankę szyjki korzeniowej, korzeń główny jest biały i jędrny, a skóra nie oddziela się od miąższu.
ZOBACZ TAKŻE: Opryski: Jak poprawnie przygotować ciecz roboczą?