Uprawia 150 ha - zboża, rzepaki i buraki. Podsumowuje rok 2021
Buraki cukrowe 2021
Ok. 40 ha - na takim areale pan Szymon zazwyczaj uprawiał buraki cukrowe.
- Czy będą one uprawiane w kolejnych latach? W przyszłym - może. W następnych - nie wiem. To jest bardzo dyskusyjna sprawa. Chodzi - oczywiście - o opłacalność produkcji - podkreśla rolnik.
Plantator uprawia buraki dla Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Cena buraków kontaktowych na sezon 2022/2023 w KSC została ustalona na poziomie minimum 32 euro/t. To najwyższa stawka spośród czterech firm działających w branży. - Ta stawka nie jest adekwatna do kosztów poniesionych na produkcję buraków. Obiega też znacząco od tego, co dzieje się na rynku zbóż i rzepaków. Rzepak w ostatnim czasie zdrożał dwukrotnie, pszenica także, a burak tylko o 1/3. Stosunek cen jest teraz naprawdę bardzo zaburzony - uważa gospodarz. Zwraca też uwagę na to, że na Lubleszczyźnie coraz więcej problemów sprawia szarek komośnik. - Myślę, że to też może się przyczyniać do tego, rolnicy będą odchodzić od uprawy buraka cukrowego - twierdzi farmer. Na tym nie kończy. - Pracy przy buraka jest przecież jest dużo, nakłady są duże, a możliwości ochrony coraz mniejsze - dodaje.
Co zatem zamiast buraka?
- To jest bardzo trudne pytanie. W okolicy na pewno prężnie rozwija się uprawa kukurydzy. Jest to jakieś rozwiązanie. Kukurydza na pewno nie jest tak wymagającą rośliną, jak burak. Można wejść też w bardziej specjalistyczną uprawę - ziemniaków czy warzyw, ale tutaj już trzeba ponieść większe nakłady - trzeba się zaopatrzyć w specjalistyczne maszyny. Jeśli więc burak miałby przyzwoitą cenę, tj. moim zdaniem dobra uprawa. Stanowisko po jego uprawie jest przecież naprawdę dobre. Jeśli więc będzie dobra cena, to na pewno będzie ten burak. Tę sprawę należy naprawdę przemyśleć dokładnie - dywaguje farmer.
Średnie plony buraków cukrowych w 2021 r. w gospodarstwie pana Szymona wynoszą 64 t/ha.
- Polaryzacja z kolei wyniosła 16,5%. Duża była zależność plonu i polaryzacji od stanu plantacji. Tu, gdzie buraki były porażone chwościkiem, plon był w granicach 50-kilku ton, a polaryzacja w graniach 15,5-16,0%. Natomiast tu, gdzie były zdrowe liście, zdrowy burak, to plon był powyżej 70 t/ha, a polaryzacja - 16,5-17,5%. Wiele zależało od tego, jak była prowadzona plantacja, choć z moich obserwacji wynika też, że dużą rolę odgrywa dobór odmiany. Plantacje sąsiadujące ze sobą - chronione tymi samymi preparatami i właściwie w tym samym czasie - różniły się od siebie. To pokazuje, że odmiana odmianie nierówna - mówi rolnik.
Czytaj także: