Uprawa rzepaku - jak robić to dobrze? Co z nawożeniem? [VIDEO]
Jak wyrównać ubytek plonu rzepaku ozimego spowodowany ograniczeniem pestycydów? Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa nawożenie?
Podczas naszej konferencji pt. "ZIELONY ŁAD W ROLNICTWIE - co czeka producentów rzepaku?" nie zabrakło prelekcji prof. dra hab. Krzysztofa Jankowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olszynie. Odbyła się ona pod hasłem: "Jak wyrównać ubytek plonu spowodowany ograniczeniem pestycydów?" Jednym z aspektów, na który uwagę zwrócił prelegent, było nawożenie.
- Nie wolno dopuścić do niedoboru składników jesienią, a później ratować plantacje rzepaku późną jesienią lub wczesną wiosną. Rośliny rzepaku magazynują składniki pokarmowe w szyjce korzeniowej. W przypadku, gdy zapas ten zostanie wykorzystany już jesienią, to wiosną będą musiały go najpierw uzupełnić i pobrać składniki pokarmowe, co spowoduje opóźnioną regenerację - zaznaczał ekspert.
Wskazał na błędy, jakie często popełniają rolnicy, w kwestii nawożenia: zbyt niskie nawożenie azotem jesienią, a zbyt wysokie wiosną; nie uwzględnienie w bilansie azotu na rozkład słomy zbożowej. - Ważnym źródłem azotu jest Nmineralny gleby wczesną wiosna w warstwie 0 - 90 cm. Warto oprzeć system nawożenia rzepaku na takiej analizie. Wyniki monitoringu Nmin dowodzą, ze w glebach na których uprawia się rzepak, zawartość zmineralizowanego azotu wynosi 80-120 kg. Azot z nawozów mineralnych jest uzupełnieniem ilości azotu glebowego - tłumaczył prof. Krzysztof Jankowski.
Prelegent zwracał także uwagę na to, że w praktyce rolniczej najpopularniejszą metodą aplikacji nawozów stałych jest napowierzchniowe nawożenie rzutowe.
***
W konferencji wzięli udział producenci rzepaku z różnych stron Polski, a także osoby z instytutów badawczych. Wydarzenie mogło się odbyć dzięki wsparciu z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwetująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” . Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Czytaj także: