Uprawa buraka cukrowego. Sprawdź plantacje. Koniecznie!
Siewy buraka cukrowego za nami. Teraz plantacje trzeba kontrolować, kontrolować i jeszcze raz kontrolować!
Uprawom zagraża bowiem szereg negatywnych czynników. Wśród nich można wskazać oczywiście szkodniki. Już w zeszłym tygodniu koncerny cukrownicze alarmowały o pojawianiu się na polach szarka komośnika czy pchełki buraczanej, które bez dwóch zdań należy zwalczyć w pierwszej kolejności. Preparaty do zwalczania szarka KLIK.
Pogoda także w ostatnich dniach nie jest łaskawa dla plantatorów buraków (i nie tylko ich oczywiście). W niektórych miejscach odnotowano przecież przymrozki. Poza tym we znaki zaczynają się dawać się silne wiatry. A także susza.
- Rzepak potrzebuje wody, bo znalazł się w kluczowej dla swojego rozwoju fazie, fazie kwitnięcia., decydującej o przyszłym plonie (...) Buraki również. One jednak potrzebuje jej do wschodów. W niektórych miejscach mamy przecież takie przypadki, że buraki zostały wysiane 1 kwietnia, ale jeszcze nie powschodziły (…). Ta sytuacja jest niespodziewanie trudna. Wydawało się przecież, że po tej łagodnej zimie i stosunkowo wczesnej wiośnie zanosi się na korzystne warunki dla roślin. Życie to - niestety - zweryfikowało - zwraca uwagę Juliusz Młodecki, przezes KRPRiRB.
Właśnie dlatego warto sprawdzać obsadę roślin na plantacji. Dzięki temu możemy choćby określić jej „potencjał plonotwórczy”, przede wszystkim to, czy będzie trzeba zrobić przesiew. Ten jednak to „ostateczna ostateczność”.
Za specjalistami Südzucker Polska S.A. podpowiadamy, jak sprawdzić obsadę na plantacji buraka cukrowego.
Najlepszą jakość i - co się z tym wiąże - najwyższe plony uzyskujemy gdy obsada kształtuje się na poziomie: 90 -110 tys. roślin na 1 ha.