Ta metoda uprawy ogórków zapewnia najszybsze plony. Jest prosta i tania

Japońska metoda wysiewu jest bardzo prosta, dzięki czemu stanowi bardzo dobry wybór dla początkujących ogrodników. Nie wymaga również dużych nakładów czasu i pracy. Mimo tych zalet wciąż jest mało znana w naszym kraju. Jest to tradycyjna technika wykorzystywana w japońskim rolnictwie. Opiera się na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni oraz zoptymalizowaniu warunków wzrostu. W praktyce sadzonki są uprawiane nie w zwykłej ziemi, a w trocinach.
Czytaj też: Tych roślin nie siej obok ogórków. Zahamują ich wzrost i rozwój
Na czym polega japońska metoda uprawiania ogórków?
Sadzonki, które wzrastały w trocinach, mają bardzo silne korzenie, a przy są bardziej odporne na choroby. Można również liczyć na to, że powstałe z nich plony pojawią się 2-3 tygodnie wcześniej niż ogórki, których sadzonki wyrastały w ziemi. Jak w takim razie wygląda cały proces przygotowania rozsadników?
-
W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w większy pojemnik. Następnie wypełniamy go trocinami do 1/4 objętości. Trociny zalecamy ciepłą wodą i lekko je ugniatamy.
-
W kolejnym etapie układamy nasiona ogórków na powierzchni trocin, pamiętając o zachowaniu odległości co najmniej 2 cm.
-
Na końcu przykrywamy nasiona drugą warstwą wilgotnych trocin, a pojemnik nieprzezroczystą folią lub pokrywką.
Pojemnik z nasionami należy umieścić w ciepłym miejscu. Już po 2-3 dniach będzie można zaobserwować pierwsze pędy. W tym momencie sadzonki należy podlać i przenieść do dobrze oświetlonego pomieszczenia. Pierwsze liście powinny być widoczne po około 10 dniach. To znak, że sadzonki można już przenieść do gruntu. Najlepszym terminem na to jest druga połowa maja. Jeśli trudno wyjąć rośliny z pojemnika, można zalać trociny ciepłą wodą. Sadzonki w gruncie należy podlewać co 2-3 dni. Gdy zaczną wydawać plony, konieczne jest codzienne podlewanie.
Jak wybrać trociny do uprawy?
Sukces całego przedsięwzięcia w dużej mierze zależy od jakości trocin, które zostaną wykorzystane jako podłoże dla nasion. Nie mogą one pochodzić z nieznanych źródeł, ponieważ istnieje ryzyko, że będą zawierać szkodliwe substancje, które mogą mieć negatywny wpływ na wzrost sadzonek. Jako podłoże na pewno nie nadają się trociny pochodzące z płyt pilśniowych i wiórowych. Niestety zawierają one duże ilości składników adhezyjnych, które zaburzają proces kiełkowania.
Najlepiej wybrać trociny, które pochodzą z obróbki naturalnego drewna. Jeśli nie mamy możliwości ich samodzielnego przygotowania, można kupić je w sklepie lub w tartaku. Dla bezpieczeństwa trociny warto kilka razy sparzyć wrzącą wodą, aby usunąć składniki żywiczne oraz kurz.
Czytaj też: Ten zabieg przy azalii jest kluczowy. Doświadczeni ogrodnicy radzą, co stosować
Jakie korzyści zapewnia japońska metoda sadzenia ogórków?
Uprawa sadzonek w trocinach okazuje się być znacznie lepszym rozwiązaniem niż sadzenie w ziemi. Wynika to ze struktury oraz specyfiki tego materiału. Trociny wytwarzają ciepło i bardzo dobrze utrzymują wilgoć, a dzięki temu zapewniają optymalne warunki do rozwoju. To z kolei sprawia, że sadzonki mają silniejszy i bardziej rozbudowany system korzeniowy oraz grubsze łodygi. Dzięki temu można też łatwiej przenieść je do gruntu, ponieważ ryzyko przypadkowego uszkodzenia korzeni jest zminimalizowane. Kolejną ważną zaletą jest zwiększenie odporności sadzonek na choroby. W trocinach nie namnażają się patogeny i chwasty, przez co młode rośliny mogą swobodnie i zdrowo rosnąć.
Dla wielu osób kluczową zaletą jest możliwość uzyskania wcześniejszych zbiorów. Dzięki japońskiej metodzie uprawy można też liczyć na większe plony oraz lepszą jakość ogórków. Warto również dodać, że ten sposób jest przyjazny dla środowiska naturalnego.
Czytaj też: Posadź obok truskawek, a zbierzesz więcej owoców. Oto ważne wskazówki