Sukces w uprawie buraka cukrowego - od czego zależy?
Jakich zasad trzeba przestrzegać, aby uzyskać satysfakcjonujący plon buraka cukrowego?
Listę zasad, które pomogą w osiągnięciu plonów buraka cukrowego na naprawdę przyzwoitym poziomie, przygotowali doradcy z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego LIZ.
1. Uprawa przedsiewna gleby - powinna być wykonana możliwie w jednym przejeździe agregatem - tak płytko jak to możliwe, nie głębiej niż jest to konieczne. Zabieg powinien zapewnić podsiąkanie wody do warstwy gleby, na której zostaną położone nasiona. To pierwszy warunek do uzyskania równomiernych i szybkich wschodów.
2. Gęstość siewu - powinna zależeć przede wszystkim od warunków rolno-środowiskowych stanowiska. Im bardziej zasobna i lepiej przygotowana gleba, nie podatna na zaskorupienie oraz sprawny siewnik, tym bardziej można bez ryzyka siew rozrzedzić - wysiać nasiona w rzędzie co 19-22 cm. W rejonach zagrożonych suszą nie jest wskazana obsada przeszło 100 tys. szt./ha - wówczas bowiem rośliny mają mniejszy dostęp do wody, a ponadto - wskutek transpiracji przez dużą powierzchnie jej liści - zwiększa się jej utrata.
3. Nawożenie N i K przed siewem - zbyt duża koncentracja azotu i potasu w warstwie kiełkowania nasion może zakłócić ten proces i tym samym obniżyć obsadę roślin. Dawka N przed siewem nie powinna przekraczać 100-110 kg N/ha, jeżeli jednak jest konieczna większa dawka, to różnicę można zastosować w fazie 3-4 liści buraka. Łączna dawka N+K przed siewem nie powinna przekraczać 160 kg/ha.
4. Prawidłowo wykonany siew - głębokość siewu musi być ustalana indywidualnie dla stanowiska. W praktyce jest to zakres 1-2,5cm. Musimy zapewnić warunki do kiełkowania nasion niezależnie od opadów po siewie. Ważny jest też docisk nasion w wilgotną glebę - najlepsze w ym zakresie są rolki placowe.
5. Terminu siewu - decyduje tu przede wszystkim wilgotność gleby i stopień jej ogrzania. W praktyce na glebach lżejszych siewy można wykonać wcześniej.
Czytaj także: