Skuteczne nawożenie kukurydzy
Jakie wymagania pokarmowe ma kukurydza uprawiana na ziarno? Jak efektywnie i bezpiecznie nawozić tę roślinę? Jaki nawóz kompleksowy NPK wybrać?
Wymagania pokarmowe kukurydzy na ziarno
Kukurydza pobiera duże ilości składników pokarmowych i wody z gleby. - Jest rośliną, której się nie przenawozi. Wykazuje dużą wrażliwość na niedobór cynku oraz średnią na niedobór boru i miedzi - mówił Tomasza Gajdowicz z Grupy Azoty podczas swojej prelekcji na „Agro spotkaniu” dla rolników w Krotoszynie, zorganizowanym przez firmę Toral z Gostynia.
Specjalista w swojej prezentacji zaznaczył, że kukurydza wraz z plonem 1 t ziarna i odpowiednią ilością słomy pobiera: makroelementy - 32 kg azotu (N), 14 kg fosforu (P2O5 ) , 38 kg potasu (K20), 7 kg wapnia, 5 kg magnezu (MgO) i 3,5 kg siarki (S) oraz mikroelementy - 11 g boru (B), 14 g miedź (Cu), 85 g cynku (Zn), 110 g manganu (Mn) i 0,9 g molibdenu (Mo).
Efektywne i bezpieczne nawożenie fosforem
W uprawie kukurydzy szczególnie ważny jest fosfor. To on, między innymi, odpowiada za jej prawidłowy wzrost. Jak go zatem efektywnie i bezpiecznie dostarczyć roślinom? - Obecnie zaleca się do nawożenia współrzędnego (z wykorzystaniem siewnika zarówno do siewu nasion, jak i nawozu – przyp.red.) wiele stosunkowo nisko skoncentrowanych nawozów, w których fosforu jest niewiele (np. Polidap w ilości do 150 kg/ha w przypadku nawożenia startowego lub Fosdar w ilości 200 kg/ha, również w przypadku nawożenia startowego – przyp.red.) – radził fachowiec. Dlaczego? - Nawozy takie stosowanie współrzędnie w dawkach ponad 200 kg/ha są poważnym źródłem lokalnego zasolenia gleby i mogą wywoływać lokalną suszę fizjologiczną – tłumaczył fachowiec. - A na tym nam przecież nie zależy - dodał.
Czytaj także: Więcej zbóż, więcej chorób, większe wydatki
Wybór nawozu kompleksowego NPK
Specjalista zwrócił uwagę na to, że kukurydza na ziarno i na kiszonkę pobiera ponad dwukrotnie więcej potasu niż fosforu. - W związku z tym zaleca się stosować nawóz kompleksowy o jak najszerszym stosunku fosforu do potasu (P:K) – radził Tomasz Gajdowicz. Jaki? Np. Polifoskę 4 (P:K-1:2,7), Pollifoskę 5 (P:K-1:2), Polifoskę Petroplon (P:K-1:3) + B albo Amofoskę 5:10:25 (P:K-1:2,5). Z kolei w przypadku uprawy kukurydzy po przyoranej słomie zbóż, będącej bogatym źródłem potasu, można - zdaniem fachowca - stosować nawóz kompleksowy o węższym stosunku P:K - czyli 1:1,5, np. Polifoskę 6, Polifoskę M bądź Amofoskę 4-12-20.
Wartość następcza resztek pożniwnych kukurydzy
Specjalista zwrócił uwagę na wartość resztek pożniwnych kukurydzy. - Przyorując słomę, pozostaje w glebie średnio na każdą tonę ziarna: 16 kg azotu, 7 kg fosforu i 30 kg potasu – mówił Tomasz Gajdowicz. Zaznaczył przy tym, że jeśli w następnym roku na tym polu znów zdecydujemy się na uprawę kukurydzy na ziarno, wówczas możemy obniżyć dawki nawozów wieloskładnikowych, np. na glebie średnio zasobnej o około 40%. Specjalista zwrócił przy tym uwagę na następującą sprawę: Przy plonie 7 t ziarna, z przyoraną słomą wprowadza się do gleby średnio 112 kg azotu, 49 kg fosforu i 210 kg potasu - czyli w przybliżeniu tyle samo co z dawką 20-25 t obornika. Taka duża ilość składników wprowadzanych ze słomą powinna być uwzględniona przy ustalaniu dawek pod roślinę następczą.