Sieją buraki w technologii bezorkowej
Agregaty do uprawy pasowej są coraz częściej użytkowane przez producentów buraka cukrowego.
Pierwsze siewy buraka cukrowego już 15 marca
Pierwsze siewy buraków w regionach obługiwanych przez koncern Pfeifer & Langen Polska miały miejsce już 15 marca. I pomimo
ciągle utrzymujących się nocami niskich temperatur, do 23 marca plantatorzy współpracujący z Pfeifer & Langen obsiali burakami 1 750 hektarów pól uprawnych.
Na pola z siewem buraków wjechano we wszystkich rejonach kontraktacyjnych: w Środzie Wlkp, Gostyniu i Miejskiej Górce, a także w Glinojecku na Mazowszu, zarówno w technologii bezorkowej jak i konwencjonalnej. Słoneczne dni i nocne przymrozki w marcu szybko osuszyły pola przeznaczone do siewu roślin jarych.
- W tym roku przed akcją siewną plantatorzy zostali zaopatrzeni w dodatkowe 10 nowych siewników. Kupił je producent cukru Pfeifer & Langen Polska i odsprzedał z dogodnym terminem zapłaty lub udostępnił plantatorom buraka cukrowego na zasadzie wynajmu - podaje Pfeifer & Langen.
Dalej koncern informuje o tym, że plantatorzy buraka cukrowego kupili również osiem kolejnych agregatów do uprawy pasowej. To oznacza, że rośnie popularność tego sposobu uprawy.
- Jego zaletą jest ograniczenie liczby przejazdów przez pole. To powoduje oszczędność czasu pracy i zużycia oleju napędowego. Poza tym zwiększa się efektywność nawożenia, a ryzyko erozji gleby zostaje bardzo ograniczone. Z tego powodu z roku na rok wzrasta powierzchnia pól, na których plantatorzy stosują uprawę pasową - czytamy w komunikacie Pfeifer & Langen.
Koncern przypomina, że z uwagi na rosnące koszty produkcji buraków w lutym podniósł cenę zarówno buraków skupionych w kampanii 2021 jak i zakontraktowanych na sezon 2022/2023.
- Ze względu na to, że w ostatnim czasie zarówno na europejskim jak i światowym rynku nastąpił wyraźny wzrost cen cukru, niewykluczone jest, że ceny buraków będą dalej rosły. Może się okazać, że buraki będą w tym roku jedną z najbardziej opłacalnych upraw w Polsce - zaznacza Pfeifer & Langen.
Czytaj także: KSC S.A.: Dodatkowe 1.000 zł premii za hektar buraka cukrowego