Sianokiszonka - jak ją przygotować?
Podstawowymi paszami w żywieniu bydła są sianokiszonki. Można je przygotowywać m.in. na pryzmach zabezpieczonych folią lub w belach.
Na wartość pokarmową sianokiszonki wpływają m.in.: skład runi łąkowej oraz termin koszenia, który powinien zbiegać się ze stadium kłoszenia. Najodpowiedniejszą porą dnia są godziny południowe i popołudniowe z uwagi na największą koncentrację cukrów w roślinach. Zbyt wczesne koszenie obniża poziom cukru, a zbyt późne - wartość pokarmową i strawność kiszonki. Ważna jest też wysokość koszenie trawy. – Najlepiej, gdy jest to od 5 do 8 cm nad gruntem – mówi Krzysztof Świerek, agronom z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gołuchowie (powiat pleszewski). Zawartość wody powinna wynosić od 35% do 50%. Stopień podsuszenia zielonki ma znaczny wpływ na wielkość strat powstających w procesie kiszenia i skład chemiczny. W celu poprawy procesu zalecane jest, aby dodawać do sianokiszonki kwas mlekowy w proporcjach 1 litr/100 litrów wody na 30 ton. Firmy w swojej ofercie mają też specjalne preparaty o podobnym działaniu, które przyspieszają kiszenie oraz eliminują powstawanie bakterii gnilnych.
Zaletami sianokiszonki są: bardzo wysoka jakość paszy, minimalne straty związane ze zbiorem, łatwe pobieranie i porcjowanie oraz oszczędność powierzchni składowania. – Nie ma też zbyt wysokich nakładów ludzkiej pracy, no i wzrasta wydajność mleka – mówi agronom.
Sianokiszonki można przygotowywać m.in. na pryzmach zabezpieczonych folią lub w belach. Pierwsza metoda niesie za sobą pewne ryzyko związane z dostępem powietrza. A to może spowodować spore straty. Dlatego warto rozważyć drugi sposób. Jednak w tym przypadku niezbędny jest zakup potrzebnego sprzętu oraz folii, które można podzielić na produkowane metodą wylewaną oraz wydmuchu. - Dobierając folie do sianokiszonki kierujemy się tym, jak długo ma być przechowywana w balotach. Folie o niższych parametrach przeznaczamy do sianokiszonki o krótszym okresie przechowywania. Zaś te o lepszej jakości - do dłuższego przechowywania. Możemy również używać różnych kolorów folii w celu odróżnienia poszczególnych pokosów sianokiszonki – wyjaśnia Edmund Kaczmarek z firmy Eko-Agro z Krobii (powiat gostyński). Ważną sprawą w produkcji dobrej jakości sianokiszonki jest odpowiedni moment owijania balotów, który nie powinien przekraczać 7 godzin od zbalotowania.
- Tagi:
- sianokiszonka
- pasza
- folia
- bele