Sezon 2022 - czym chronić kukurydzę przed chwastami?
Do zasiewów kukurydzy zostało jeszcze sporo czasu (teoretycznie!). Już teraz warto jednak przemyśleć o tym, jak chronić te rośliny przed chwastami.
O ochronie kukurydzy przed chwastami w kontekście polityki "od pola do stołu", będącej filarem Europejskiego Zielonego Ładu wypowiadał się dość szeroko podczas 61. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin - PIB, która miała miejsce w lutym tego roku, dr Łukasz Sobiech z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Specjalista mówił, że niepewna jest przyszłość takich substancji aktywnych jak: glifosat, S-metolachor, pendimetalina. Ekspert zwrócił też uwagę na terbutyloazynę.
- Załóżmy też, że dzisiaj 30% areału uprawy kukurydzy chronione jest terbutyloazną i - co za tym idzie - przy wycofaniu bądź ograniczeniu tej substancji polscy rolnicy staną przed dużym znakiem zapytania: co z przyszłością ich upraw? - dywagował specjalista.
W związku z tym, jak podkreślił, w Katedrze Agronomii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu od lat prowadzone są badania nad tzw. technologią dwóch dawek dzielonych herbicydów w kukurydzy.
- Tzw. (technologią - przyp.red.) zabiegów dzielonych powschowdowych. W Wielkopolsce i na Kujawach mamy w ostatnich latach przecież, za wyjątkiem może ostatniego roku (...), ale to tylko potwierdza regułę, okresowy deficyt opadów i - co za tym idzie - duży spadek skuteczności zabiegów doglebowych (...). Proponujemy zatem zastosować dwa zabiegi (szczegóły w ramce na ostatniej stronie- przyp.red.) - tłumaczył specjalista.
Jest to dobre rozwiązaniem zwłaszcza w przypadku chwastnicy, która pojawia się na plantacji w późniejszym okresie niż większość chwastów - wtedy, kiedy jest cieplej, przy piątym/szóstym/siódmym liściu. - Do każdego zabiegu dodajemy adiuwant, żeby zwiększyć skuteczność działania - wyjaśniał dr Łukasz Sobiech. - Co jest bardzo ważne w tej technologii? Wykonanie zabiegu na bardzo małe chwasty. Zabieg wykonujemy na chwasty, które zaczynają dopiero wschodzić - w bardzo niewielkiej fazie rozwojowej - zaznaczał ekspert.
KOMENTARZ EKSPERTA
Strategia ochrony herbicydowej kukurydzy daje gospodarstwom rolnym wiele możliwości. W zależności od sposobu uprawy i przedplonu można decydować się na zabiegi jednorazowe lub coraz to popularniejsze zabiegi i dawki dzielone. W przypadkach uprawy kukurydzy po poplonach, gdy wschody chwastów są bardzo wczesne i liczne – pierwszy zabieg warto wykonać po siewie kukurydzy, przed jej wschodami – tutaj CIECH Sarzyna szczególnie poleca produkt Halvetic®. Halvetic® to herbicyd przeznaczony do nieselektywnego zwalczania szerokiego spektrum chwastów jedno i dwuliściennych. Halvetic® z wbudowaną przełomową technologią BGT® (Better Glyphosate Technology) umożliwia skuteczne zastosowanie substancji aktywnej glifosat w dawce o połowę mniejszej niż dotychczasowe istniejące produkty. Jak drugi zabieg lub pierwszy w przypadku technologii jednozabiegowych polecamy zastosowanie paku handlowego Tezosar Extra Box, który zawiera Nikosar 060 OD, Tezosar 500 SC oraz Juzan 100 SC. Produkty zawarte w Tezosar Extra Box skutecznie zwalczają przede wszystkim chwastnicę jednostronną oraz większość występujących w kukurydzy chwastów dwuliściennych np. psianka czarna, komosa biała, fiołek polny, przytulia czepna, szarłat szorstki czy rdestówka powojowata. Wyjątkowa kompozycja substancji pozwala na zastosowanie produktów w szerokim oknie aplikacji - nawet do 6 liści kukurydzy oraz ogranicza wtórne wschody chwastów do 6 tygodniu po zastosowaniu. Kompozycja składników w Tezosar Extra Box to łatwość podjęcia decyzji w kompleksowej ochronie herbicydowej kukurydzy, pewność skuteczności zwalczania chwastów oraz wygodę stosowania.
Czytaj także:
Kukurydza na sezon 2022. Ważna odmiana, nowości szczególnie cenne
- Tagi:
- chwasty
- kukurydza
- sezon 2022