Rzepak. Szkodniki w natarciu
Sezon rzepakowy pod względem odłowu pierwszych szkodników o znaczeniu gospodarczym rozpoczęty.
Informuje o tym Instytut Ochrony Roślin - PIB.
Stacja IOR-PIB w Winnej Górze (Wielkopolska) od trzech tygodni prowadzi monitoring pod tym kątem. 23 marca opublikowała pierwszy komunikat w tej sprawie. Jak wynika z tego dokumentu - odłowiono pierwsze chowacze czterozębne (7 osobników) oraz słodyszka rzepakowca (2 osobniki na 3 żółte naczynia).
Chowacz czterozębny
Chrząszcze chowacza czterozębnego mają długość od 2,5 do 3 mm. Są brązowe z szarozielonym odcieniem, łuskowato owłosiony. Na górnej stronie - między pokrywami skrzydeł przy przedpleczu - mają jasną plamkę, która jest zasadniczą cechą odróżniającą ten gatunek od innych chowaczy.
Odnóża chowaczy czterozębny z kolei są barwy czerwonożółtej do rdzawobrązowej. Samiec ma cały ryjek owłosiony, samica z kolei tylko w części nasadowej. Jajo jest białe, owalne, długości ok. 0,5 mm. Larwy natomiast są beznogie, zakrzywione do wewnątrz, białawe, z żółtobrązową głową, o długości 4-5 mm. Poczwarka z kolei jest biała, długości do 4 mm.
Zabieg chemiczne należy wykonać, gdy w ciągu kolejnych 3 dni średnia liczba chrząszczy w jednym żółtym naczyniu wyniesie ok. 20 sztuk. W przypadku stosowania metody czerpakowania wartością progową jest natomiast średnio 6 chrząszczy na 25 roślin.
Słodyszek rzepakowy
Słodyszek rzepakowy to mały chrząszcz o długości od 1,5 do 2,5 mm o czarnym zabarwieniu z połyskiem. Szkodnik ten przygryza pąki kiwatoe. Chce w ten sposób dostać się do pyłku i - niestety - uszkadza tym samym pąki, przez co usychają i opadają. Samice słodszyka składają jaja do wnętrza pąków. Larwy, które się z nich wylęgają, nie czynią jednak większych szkód. Ich długość wynosi od 3,5 do 4 mm. Larwy poczwarczają się w glebie. Postaci dorosłe pojawiją się w licu, żerując do sierpnia - wówczas to szukają kryjówek do przezimowania.
Chrząszcze na pola rzepakowe przelatują najczęściej w okresie przed kwitnieniem, gdy temperatura powietrza osiągnie wartość powyżej 15 stopni C. Szkody, o czym wspominaliśmy już wcześniej, na plantacjach powodują głównie chrząszcze, wgryzające się do pąków kwiatowych.
Zabiegi zwalczające słodyszka, przy użyciu insektycydów - a więc zgodnie z integrowaną ochroną, o czym przypomina Adam Piszczek, wykonuje się w przypadku przekroczenia progu ekonomicznej szkodliwości to jest stwierdzenia: 1-2 chrząszczy na 1 roślinie w stadium zwartego kwiatostanu lub 3-5 chrząszczy na 1 roślinie w stadium luźnego kwiatostanu.
Czym zwalczać szkodniki w rzepaku?
W tym miejscu należy zaznaczyć, że insektycydy zawierające chloropiryfos oraz chloropiryfos metylowy (związki fosforoorganicze) w związku z decyzją Unii Europejskiej w handlu mogły być jedynie do 1 kwietnia. Ostateczny termin ich stosowania upływa natomiast 16 kwietnia. Co nam zatem zostaje? Patrz ramki poniżej.
Czytaj także: