Efektywne nawożenie rzepaku
Jak racjonalnie nawozić rzepak? Na jaki nawóz warto postawić, by osiągnąć satysfakcjonujący plon?
Przed siewem plantacja rzepaku ozimego powinna być nawożona nawozami NPK. Skuteczne są nawozy wieloskładnikowe np. polifoska 5 oraz nawozy monoskładnikowe, takie jak sól potasowa, Korn Kali oraz Polidap. Ważne jest, aby odpowiednio zbilansować zapotrzebowanie na dany składnik, najlepiej po wcześniejszym zbadaniu stanowiska. Polifoski 5 stosuje się około 300 - 400 kg/ha, Polidapu 120 - 150 kg/ha, Soli Potasowej około 150 – 200 kg/ha, w zależności od zawartości składników pokarmowych w glebie. W uprawie rzepaku bardzo ważne jest nawożenie siarką, która jest niezbędnym składnikiem do uzyskania wysokich plonów. Tutaj można pokusić się o zastosowanie nawozu Esta Kizeryt w ilości 75 - 100 kg/ha. Gdyby jednak z jakiegoś powodu ten istotny zabieg został pominięty, to należy to uczynić od 1 marca zgodnie z obowiązującymi przepisami. Rzepak ozimy wiosną jest szczególnie wrażliwy na nawożenie azotem. W miarę zwiększania dawki nawozów azotowych do około 160 - 200 kg/ha, plony istotnie i silnie wzrastają. W granicach podanej ilości stosuje się mniejsze dawki na glebach żyznych i po przedplonach wzbogacających glebę w azot, większe natomiast na glebach lżejszych, mniej zasobnych w pokarmy i po zbożach. Podobnie postępuje się na stanowiskach po wczesnych ziemniakach i po mieszankach pastewnych nawożonych obornikiem. Bardzo ważne jest prawidłowe rozłożenie dawki azotu. Pierwsza dawka powinna być odpowiednio wysoka czyli w granicach 100 kg N w czystym składniku.
Po rozpoczęciu wegetacji roślin pierwszą wiosenną dawkę azotu możemy podać w formie SALETROSANU N(S) 26(13), gdyż rzepak ozimy znakomicie reaguje na wczesnowiosenne nawożenie także S. Stosujemy wówczas SALETROSAN w ilości około300 - 400 kg/ha lub RSM 32 % 200 l/ha czy saletrę 34 % w ilości 260 - 300 kg/ha. Pozostałą część nawożenia azotowego aplikujemy po dwóch tygodniach w formie saletry amonowej 300 kg/ha, SALMAGU oraz RSM 32 % 200 l/ha..
Warto także wspomnieć o dolistnym dokarmianiu rzepaku ozimego. Rzepak wymaga obfitego żywienia wszystkimi składnikami pokarmowymi. W nawożeniu dolistnym mikroelementami w tej uprawie szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bor, mangan, cynk oraz żelazo. Również w pełni uzasadnione jest dodawanie do cieczy opryskowej siarczanu magnezu w ilości 5 kg/ha. Do cieczy użytkowej można dodać też niezbędny środek ochrony roślin przeciwko słodyszkowi lub innym szkodnikom albo przeciwko chorobom. Pierwszy oprysk na rzepak ozimy stosujemy już po rozpoczęciu wegetacji. Do każdego oprysku powinniśmy dodać nawóz dolistny np. Dr Green Rzepak, który zawiera wszystkie niezbędne mikroelementy dla tej uprawy. Zalecane opryski rzepaku można wykonać też po kwitnieniu - na zielone łuszczyny. Zabieg ten jest szczególnie efektywny, ponieważ w tym czasie rośliny wykazują duże potrzeby pokarmowe do wytworzenia wysokiego plonu nasion.
- Tagi:
- DRGreen
- nawożenie rzepaku
- nawóz
- rzepak