Rolniczy kalendarz: Jakie prace są przeprowadzane w kwietniu?

W kwietniu rolnicy mają ręce pełne roboty. To czas siewu i zasilania gleby oraz roślin. Wiosna sprawia, że przyroda ożywa, a coraz wyższe temperatury sprzyjają intensywniejszym działaniom.
Co sadzi się na polu w kwietniu?
Kwiecień w polu wiąże się z wysiewem oraz sadzeniem roślin. Ten miesiąc to optymalny termin wysiewu zbóż jarych. Najpierw rolnicy wysiewają owies i pszenicę jarą, kolejno – jęczmień oraz mieszanki zbóż. Jak wskazuje Wielkopolska Izba Rolnicza (WIR), ilość wysiewu zbóż w mieszankach obniża się o 30 do 40 proc. w porównaniu do siewu czystego, a następnie dodaje się do tego nasiona grochu lub peluszki 50 do 60 proc. mniej niż w siewie czystym.
Czytaj też: Jaki fungicyd na T1 uprawy w zbożach ozimych?
W kwietniu wysiewa się również w zboża trawę, koniczynę, mieszanki trawy z koniczyną oraz sardelę. Na polu można też wówczas zasadzić warzywa z rozsady, pod warunkiem jednak, że nie są one bardzo wrażliwe na przymrozki. Pogoda w kwietniu bywa kapryśna, dlatego warto ją stale monitorować. Przyjmuje się bowiem, że aby wschód rośliny przebiegł dobrze, potrzebuje ona temperatury gruntu od 4 do 5 stopni Celsjusza na głębokości 10 centymetrów.
Na polu w kwietniu sadzi się również ziemniaki. Od połowy kwietnia do połowy maja z kolei – kukurydzę, która jest rośliną ciepłolubną. Ten miesiąc to także czas usypywania kopców w uprawach szparaga. Według informacji WIR, przygotowania pod uprawę szparagów rozpoczyna się znacznie wcześniej – już jesienią poprzedniego roku. Wówczas używany jest w celu wzbogacenia gleby obornik lub kompost. Pod koniec kwietnia z kolei usuwa się zanieczyszczenia, w szczególności chwasty.
Kwiecień w polu. Nawożenie roślin
Wiosna to również czas na zasilanie roślin nawozami. W kwietniu używane są na przykład opryski na chwasty, których dokonuje się po wysiewie. Niektóre rośliny są odżywiane jeszcze podczas przedwiośnia, jak na przykład rzepak. Kwiecień może być jednak idealnym czasem, by dokonać bronowania plantacji, które zostały uszkodzone przez mróz. Proces ten pozwala na spulchnienie gleby, usunięcie uszkodzonych części roślin i ostatecznie na przyspieszenie regeneracji rośliny. W tym miesiącu może być także konieczne zastosowanie herbicydów, czyli preparatów chwastobójczych, w przypadku gdy pojawiają się wśród rzepaku samosiewy zbóż, perz, chwasty rumianowate, gwiazdnica czy miotła zbożowa.
Czytaj też: Co na grzyby w zbożach? [REKOMENDACJE ŚRODKÓW]
WIR informuje ponadto, że w tym miesiącu, w zależności od tego, jaka jest pogoda, mogą pojawić się oprzędziki, czyli owady, które mogą uszkodzić rośliny. Oprzędzik pręgowany wyrządza duże szkody na plantacjach grochu. Opryski warto wykonać, gdy zauważy się występowanie więcej niż dwóch chrząszczy na jeden metr kwadratowy pola.
Herbicydy w kwietniu warto zastosować także w uprawie pszenic ozimych, które dobrze przezimowały. Najpóźniej środki te wykorzystuje się w przypadku pszenic późno sianych, które mają słabą kondycję po zimnych miesiącach. Wówczas konieczne jest poczekanie na to, by pszenica się dostatecznie zregenerowała. Nawożenie herbicydami warto przeprowadzić w czasie, gdy nie są prognozowane przymrozki.