Resztki pożniwne - wszystko, co musisz o nich wiedzieć!
Resztki pożniwne kontra susza rolnicza
Specjaliści wskazują, że w dobie nawiedzających nas suszy rolniczych, rozkład resztek słomy w glebie jest szczególnie istotny. - Słoma prawidłowo rozdrobniona a następnie przyorana jest w stanie wnieść z powrotem do gleby około 0,21 t materii organicznej z każdą toną. Im więcej w glebie materii organicznej, tym lepsza zdolność takiej gleby do zatrzymania wody w swej strukturze, dzięki czemu jest ona dłużej dostępna dla roślin uprawnych - komentuje Danie Dąbrowski. Rozkład słomy powoduje powrót do gleby niektórych substancji odżywczych. Doradca PODR podaje przykład, że 5 ton słomy na hektarze dostarczy 30kg N, 12 kg P2O5, 62 kg K20, 7 kg Mg, 17 kg Ca oraz mikroelementy.
Resztki pożniwne - krok po kroku
Aby w pełni wykorzystać „moc” resztek pożniwnych, trzeba pamiętać o wykonaniu kilku zabiegów. Po pierwsze musimy odpowiednio rozdrobić i rozrzucić biomasę (najlepiej na fragmenty o długości 3-10 cm) za pomocą kombajnu zaopatrzonego w szarpacz. Poza tym ważne jest umieszczenie słomy w glebie na odpowiedniej głębokości. - Zbyt duża wielkość tego parametru przy znacznie uwilgotnionej glebie może prowadzić do tworzenia się warunków beztlenowych, które stymulują rozwój organizmów patogenicznych - wyjaśnia Daniel Dąbrowski. Warto także zastosować azot, najlepiej w formie oprysku. Dlaczego? - Aby dostarczyć ten składnik szybko namnażającym się w rozkładającej się słomie mikroorganizmom, po to, by te nie wyczerpywały go z zasobów glebowych - zaznacza doradca PODR. Rolnicy stosujący na polach resztki pożniwne powinni mieć na uwadze także zadbanie o prawidłowe pH gleby (lepszy rozkład jest na stanowiskach uregulowanych).
Zadbajmy o materię organiczną na glebach lekkich
Na jakich glebach stosowanie resztek pożniwnych jest szczególnie wskazane? - Odpowiednie gospodarowanie materią organiczną ważne jest na glebach lekkich, ponieważ skład granulometryczny tego typu stanowisk niestety warunkuje szybsze parowanie wody oraz wypłukiwanie składników odżywczych z profilu przy intensywnych opadach deszczu - zaleca Daniel Dąbrowski. Dlatego, w jego opinii, na tego typu glebach, należy równoważyć straty materii organicznej wynoszonej z plonem za pomocą odpowiedniej uprawy konserwującej. Nie należy zapominać również o oborniku lub słomie - odpowiednio rozdrobnionej i nie za głęboko przyoranej.
Resztki pożniwne - po jakich uprawach? O tym na str. 3