Przepisy na udany rzepak [KOMENTARZE PRODUCENTÓW]
Michał Adaszyński, agronom Agrofem Wierzbica Górna (woj. opolskie)
500 ha pszenicy, 300 ha rzepaku, 250 ha kukurydzy, 40 ha buraków cukrowych, 60 ha jęczmienia ozimego, 200 ha użytków zielonych
Odmiany
Podstawowym kryterium doboru odmian jest doświadczenie z poprzednich lat, znajomość profilu gospodarstwa i znajomość gleb, a także warunków panujących - to pierwsze. Po drugie - wyniki badań COBORU. Po trzecie - hodowla, z którą współpracujemy. Bardzo dobrze układa nam się współpraca z firmą Pioneer. Przedstawiciel dobiera nam odmiany zarówno rzepaku, jak i kukurydzy - dobiera je do danego pola, do terminu siewu, do płodozmianu.
System uprawy
Rzepak był wysiany w trzech systemach. Jeden z nich był wysiany w strip-till'u. Dwa kolejne tj. siew rzepaku punktowo, kolejny trzeci system uprawy - tj. uprawa bezorkowa, ale w klasycznej uprawie - co 12 cm rozstaw rzędów. (...) Każdy z tych systemów ma swoje plusy i minusy. Tak naprawdę w tym sezonie po raz pierwszy posialiśmy rzepak strip-till'em, zobaczymy, jakie będą wyniki wydajności po żniwach. (...) W przedsiębiorstwie do uprawy bezorkowej posiadamy siewnik Amazone Cirrus już kilka lat. Siejemy nim zarówno zboża, jak i rzepaki. Od klika lat siejemy też rzepak siewnikiem Maschio Gaspardo w rozstawie 45 cm punktowo, a jeśli chodzi o strip-till, to korzystamy z usług.
Ocena sezonu
Rzepak został wysiany w terminie 23-25 sierpnia. (...). Warunki glebowe były dobre, ponieważ gleba była dosyć wilgotna. Także wschody i rozwój rzepaku w roku 2020 były dobre. Jesienią odchwaściliśmy plantacje doglebowo, (...) do trzech dni po siewie rzepaku.
Ogólnie ten sezon oceniam bardzo dobrze, ponieważ w naszych warunkach w ostatnich trzech latach panowała susza. W tym roku natomiast mamy bardzo dużo opadów, co prawda wegetacja się troszeczkę opóźniła. W poprzednich sezonach rzepaki w końcówce kwietnia były już w pełni kwitnienia, a w tym roku rzepaku od dwóch dni dopiero kwitną (od 10 maja - przyp.red.). Jest nawet taka odmiana, która jeszcze nie do końca rozkwitnięta. Mimo wszystko jestem zadowolony z przebiegu pogody. (...) Presja ze strony szkodników (z racji chłodnej wiosny - przyp.red.) jest mniejsza. W poprzednich latach, gdzie tej wilgoci było mniej, a temperatury były wyższe, mieliśmy ogromny problem ze słodyszkiem. W tym roku praktycznie tego słodyszka nie ma. Nawet dzisiaj - przy tak słonecznej pogodzie - są pojedyncze sztuki. Jeśli natomiast chodzi o (...) szkodniki łuszczynowe - pryszczarka kapustnika oraz chowacza podobnika, to w poprzednich latach pryskaliśmy nawet klika razy, żeby ochronić rzepak przed tymi szkodnikami. W tym roku z kolei jest trochę za wcześnie, żeby o tym mówić, ale myślę, że presja będzie dużo mniejsza.
Następnia "recepta" na udany rzepak na str. 3