Przechowywanie ziemniaków: nowe odmiany wymagają większej uwagi
Jak zebrać i przechować ziemniaki bez strat? O czym w tej materii należy szczególnie pamiętać?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Mirosława Gruszczewskiego z firmy Norika. Ekspert zaznacza, że zasady zbioru ziemniaków nie zmieniły się od pokoleń. Obecne odmiany, jak podkreśla specjalista, wymagają większej naszej uwagi.
Zbiór ziemniaka - uwaga na odmiany o obniżonej zawartości skrobii
- Przed rozpoczęciem zbioru ziemniaków, do przechowywania, musimy je odpowiednio przygotować. Najlepiej, aby łęta była zaschnięta i zdrowa, a bulwy miały twardą skórkę, która się nie będzie łuszczyć - tłumaczy Mirosław Gruszczewski. W zależności od przeznaczenia ziemniaków, dopasowujemy technologię zbioru, głównie prędkość z jaką są kopane. - Odmiany o podwyższonej, jak i obniżonej zawartości skrobi, są bardziej wrażliwe na obicia, co wpływa na długość okresu przechowywania - podkreśla specjalista.
Podczas zbioru, na co również uczula ekspert, najlepiej, aby ziemia była lekko wilgotna. Dzięki temu dłużej utrzymuje się na taśmach, chroniąc bulwy przed obiciami. - Ważna jest także temp. podczas zbioru, zarówno powietrza jak i zbieranych bulw. Zbiór najlepiej przeprowadzić w terminie 2-4 tyg. po zaschnięciu łęt, ponieważ patogeny obecne w glebie mogą przedostać się do bulwy i przez „przetchlinki” porazić je, co spowoduje dodatkowe straty plonu - przypomina specjalista.
Przechowywanie ziemniaków - czas na gojenie ran
Po zakończeniu zbioru i złożeniu ziemniaków w przechowalni następuje czas gojenia ran, zasuszania, a następnie stopniowego obniżania temperatury. - Jest to najistotniejszy okres w całym cyklu przechowania ziemniaków. Należy pamiętać, że im jest niższa temp. przechowania tym straty na parowanie są mniejsze, jak również mniejsza jest presja chorób - tłumaczy Mirosław Gruszczewski.