Prowadzą monitoring rdzy brunatnej żyta

Na poletkach doświadczalnych w Centrum Wystawowo-Edukacyjnym w Gołaszynie (powiat rawicki) prowadzony jest monitoring rdzy brunatnej żyta.
- Jest to jedna z najważniejszych chorób tego zboża. Brunatne lub pomarańczowe, uwypuklone poduszeczki na liściach, tzw. urediniospory, zmniejszają powierzchnię asymilacyjną roślin, co wpływa na wielkość plonu - informuje specjalistka Halina Funka.
Jak twierdzi, odmiany żyta charakteryzują się dużym zróżnicowaniem w podatności na tę chorobę. Na czym polegają doświadczenia prowadzone w Gołaszynie?
- Przede wszystkim na ocenie rozwoju objawów chorobowych rdzy brunatnej na życie. Obserwacje przeprowadzane są raz w tygodniu na 16 poletkach doświadczalnych, w tym na 4 poletkach z odmianą Słowíańskie i 4 z odmianą Palazzo bez zastosowania fungicydów oraz na 4 poletkach z tymi odmianami, gdzie wykonano trzykrotny zabieg fungicydowy. Obserwacje polegają na ocenie na każdym poletku 100 źdźbeł - w 10 miejscach na poletku po 10 źdźbeł. Wyniki obserwacji wprowadzane są do arkusza kalkulacyjnego przygotowanego przez Instytut Ochrony Roślin - wyjaśnia Halina Funka.
W przyszłości, w oparciu o zgromadzone dane, ma być zbudowany tzw. komputerowy system wspomagania decyzji.
- System taki jest zazwyczaj połączony z małymi stacjami meteorologicznymi rejestrującymi lokalne warunki pogodowe. Na podstawie zebranych danych system sygnalizuje potrzebę wykonania danego zabiegu chemicznego - mówi specjalistka, dodając, że stacja meteorologiczna funkcjonuje od kilku lat na terenie CWE w Gołaszynie, właśnie w pobliżu poletek doświadczalnych.