Po 31 lipca rolnicy mogą już to robić. Stawka to kilkaset zł za hektar

Przypomnijmy: "Grunty wyłączone z produkcji" to stosunkowo nowy ekoschemat. Został wprowadzony w minionym roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tym roku został jednak rozszerzony - o dopłaty można starać się także do gruntów ugorowanych, na których położone są nowo utworzone elementy krajobrazu.
Grunty wyłączone z produkcji. Zasady dla rolników
Jakie są zasady jego realizacji w roku 2025?
Przede wszystkim płatność do ekoschematu jest przyznawana do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności.
Kluczowe jest to, że na wspomnianych ugorowanych terenach - w terminie od dnia 1 stycznia do 31 lipca - nie prowadzi się produkcji rolnej, w tym:
- nie prowadzi się wypasu i koszenia,
- nie stosuje się nawozów i środków ochrony roślin
Grunty wyłączone z produkcji. Z jakimi eksochematami można je łączyć?
O wspomnianej wyżej dacie - 31 lipca - warto pamiętać.
Zgodnie z przepisami ekoschemat "grunty wyłączone z produkcji" można bowiem łączyć z ekoschematem "Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi". Tu jednak kluczowa jest wspomniana data.
Chodzi o następujące praktyki:
- międzyplony oz./wsiewki śródplonowe (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca);
- opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia (tylko gdy plan nawozowy dotyczy rośliny uprawianej w plonie głównym w kolejnym roku);
- zróżnicowana struktura upraw (o ile powierzchnia działek zgłoszonych w ramach tego ekoschematu nie stanowi powierzchni jednej z trzech upraw o największej powierzchni w ramach tej praktyki);
- wymieszanie obornika na GO w 12 godz. od jego aplikacji (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca);
- stosowanie płynnych naw. naturalnych metody inne niż rozbryzgowa (po realizacji ekoschematu, po 31 lipca)
Grunty wyłączone z produkcji. Stawka w roku 2025
Co z kolei ze stawkami za ugorowane grunty w roku 2025?
Jak pisaliśmy już wcześniej, ministerstwo rolnictwa szacowało stawkę w aktualnej kampanii na ok. 126,52 euro za hektar, czyli ok. 537 zł (przy obecnym kursie).
Warto jednak zaznaczyć, że rzeczywista wysokość stawek za 2025 r. będzie znana na początku października 2025 r. – po przekazaniu przez ARiMR zweryfikowanych danych oraz ogłoszeniu przez Europejski Bank Centralny kursu wymiany do przeliczania kwot płatności za 2025 r.
Ilu rolników dostało pieniędze za ekoschemat "Grunty wyłączone z produkcji" w roku 2024? Jaka była wtedy stawka?
Przypomnijmy: za rok 2024 płatność w ramach ekoschematu "Grunty wyłączone z produkcji" wynosiła: 422,34 zł/ha. Wnioski w ramach tego ekoschematu w ubiegłorocznej kampanii złożyło ok. 12,8 tys. rolników.