Szkodniki w magazynach zbożowych. Sprawdź, jak z nimi walczyć
Magazyny zbożowe w miesiącach jesiennych stają się domem dla licznej grupy zwierząt. Schronienia na długie zimowe miesiące poszukują gryzonie, ptaki i owady. Najczęściej szukają miejsca, gdzie znajdą dużą dawkę pożywienia i ciepło.
Schronienia na długie zimowe miesiące poszukują gryzonie, ptaki i owady. Najczęściej szukają miejsca, gdzie znajdą dużą dawkę pożywienia i ciepło. Magazyny zbożowe są właśnie takim miejscem. Im więcej szkodliwych zwierząt będzie zamieszkiwało w magazynach, tym więcej szkód będą powodowały. Skutkiem tego będzie obniżająca się jakość przechowywanych surowców i eliminacja na cele spożywcze czy siew. Zasiedlone i uszkodzone przez szkodniki ziarno nie będzie nadawało się na paszę dla zwierząt gospodarskich.
Pomieszczenia magazynujące żywność są szczególnie atrakcyjne dla wszelkich gryzoni. Zapewniają one bowiem ciepłe lokum na zimę wraz z dogodnym dostępem do zasobów pokarmu. Takie warunki są idealne dla myszy i szczurów, które począwszy od wczesnej jesieni zmieniają swoje miejsce żerowania i z pola przenoszą się w miejsca zasobne w żywność – wyjaśnia Marta Pawłowska specjalista ds. marketingu firmy Agro-Trade.
Aby skutecznie eliminować i zwalczać szkodniki w halach magazynowych istotne jest ich szybkie wykrycie i skuteczne zwalczenie.
Po pierwsze właściciele magazynów nie powinni dopuścić do sytuacji, w której gryzonie dostaną się do pomieszczeń z żywnością. Aby osiągnąć ten cel, należy zadbać o prawidłowy system monitorowania gryzoni na zewnątrz budynków – podkreśla Marta Pawłowska.
W przypadku pojawienia się gryzonia konieczne jest natychmiastowe i dokładne sprawdzenie wszystkich pomieszczeń. Myszy i szczury rozmnażają się bardzo szybko, pozostawiając po sobie wiele znaczących śladów.
Jedną ze skuteczniejszych form mających na celu obserwację pomieszczeń jest monitoring. Pozwoli on wykryć w szybki sposób uporczywe szkodniki. Za pomocą nowoczesnej technologii monitorowania jesteśmy w stanie wykryć nawet najmniejszą mysz czy szczura nawet we wczesnych stadiach ich rozwoju. Monitoring pozwoli określić dokładne miejsce żerowania gryzoni.
Monitoring powinien być realizowany zgodnie z zasadą IPM. Zespół działań, które mają na celu eliminację szkodników poniżej poziomu strat gospodarczych (ekonomicznych). Zabieg zwalczania gryzoni polega na prawidłowym rozmieszczeniu przynęty w stacjach deratyzacyjnych / punktach wykładania przynęty wokół budynków. Jest to zintegrowana ochrona przed szkodnikami. W zależności od rodzaju gryzoni, ich potrzeb oraz liczebności, należy wybrać odpowiedni preparat, który będzie chętnie pobierany przez nieproszonych gości. Na rynku dostępne są bowiem preparaty w różnych postaciach: pasta, granulat, blok, mix ziaren. Przed wyłożeniem przynęty na gryzonie pamiętajmy o odpowiednim oznaczeniu tych miejsc. Każda stacja deratyzacyjna powinna być oznakowana naklejką do monitoringu. Ważnym czynnikiem w tym procesie jest również regularna kontrola stacji, usuwanie padłych gryzoni, uzupełnianie przynęty oraz wymiana uszkodzonej bądź zanieczyszczonej przynęty na nową. Wszystkie te czynniki mają wpływ na powodzenie i skuteczność zabiegów – wyjaśnia Marta Pawłowska.
Dostępne na rynku preparaty zawierają benzoesan denatonium – gorzką substancję, która zastosowana w preparatach gryzoniobójczych zapobiega przypadkowemu spożyciu przez inne zwierzęta.
Wszystkie zabiegi związane z deratyzacją należy przeprowadzać z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przynętę należy wykładać w odpowiednich, oznakowanych miejscach w stacjach deratyzacyjnych odpornych na manipulację. Należy regularnie usuwać padłe gryzonie oraz wymieniać uszkodzoną przynętę, a stacje deratyzacyjne należy uzupełniać świeżą przynętą – mówi Marta Pawłowska.
Czytaj także:
Nadmierna populacja gryzoni polnych - jak zwalczyć te szkodniki?
- Tagi:
- magazyny zbożowe
- myszy
- gryzonie
- zboża