Odrębna płatność z przeznaczeniem na ziarno i paszę
Apele Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych zostały wysłuchane. Od tego roku obowiązuje podział płatności do produkcji na strączkowe przeznaczone na ziarno oraz te na paszę.
Z początkiem roku pojawiły się zmiany w systemach wsparcia bezpośredniego, które dotyczą m.in. płatności do roślin wysokobiałkowych. Dotychczas w jednym koszyku finansowania były rośliny strączkowe i motylkowe. Oznaczało to, że w takiej samej wysokości pieniądze otrzymywał rolnik, który wysiewał groch oraz lucernę. Pomysł ten okazał się kompletną klapą. Doprowadził do tego, że szacowana stawka za wysiany hektar z 1300 zł spadła ostatecznie do ponad 400 zł.
Od tego roku wyodrębniono dwie płatności: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno i do upraw paszowych. - Dokonane zmiany biorą pod uwagę potrzebę zapewnienia krajowej produkcji białka roślinnego na pasze oraz lepszego ukierunkowania wsparcia, uwzględniającego sposób wykorzystania roślin wysokobiałkowych - tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Płatność do roślin strączkowych na ziarno będzie przysługiwała do powierzchni upraw: bobiku, grochu pastewnego, łubinów i soi. Płatność ta będzie miała charakter degresywny - wyższa stawka będzie stosowana do pierwszych 75 ha upraw w gospodarstwie, niższa do powierzchni powyżej 75 ha.
Z kolei płatność do upraw paszowych będzie przysługiwała do powierzchni upraw roślin wykorzystywanych głównie do produkcji pasz objętościowych (esparceta, koniczyna, komonica, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela oraz wyka).
- Uprawa zgłoszona do wsparcia nie może zostać przeznaczona na zielony nawóz. Płatnością będzie objęte nie więcej niż 75 ha upraw w gospodarstwie - zaznacza ministerstwo rolnictwa.
Czytaj także: Zmiany w formularzu wniosku o dopłatę bezpośrednią KLIK