Ochrona zbóż przed grzybami - kiedy i czym? [PORADA EKSPERTA]
Pierwszy wiosenny zabieg grzybobójczy na plantacjach zbóż ozimych - T1 - odgrywa kluczową rolę w kwestii utrzymania wysokiej zdrowotności łanu przez resztę okresu wegetacji.
Maciej Sroczyński, specjalista z firmy ROTAM zwraca uwagę na to, że ochrona zbóż ozimych przed chorobami powodowanymi przez patogeny grzybowe obejmuje praktycznie trzy zabiegi: T1, T2 i T3 - nie licząc zabiegu T0, który wykonywany jest w razie potrzeby we wcześnie sianych zbożach ozimych w okresie jesiennym.
Kiedy wykonać zabieg T1?
Zabieg T1, to często pierwszy zabieg fungicydowy w zbożach, a na pewno pierwszy po rozpoczęciu wiosennej wegetacji.
- Zabieg ten powinien zabezpieczyć plantację zbóż przed patogenami podstawy źdźbła oraz pierwszymi patogenami liści. Odgrywa on kluczową rolę w zwalczaniu chorób podstawy źdźbła i powinien być wykonany w fazie BBCH 30-32, czyli od momentu strzelania w źdźbło do drugiego kolanka - mówi ekspert.
Zaznacza przy tym, że choroby podstawy źdźbła określane są potocznie mianem chorób podsuszkowych i stanowią one poważne zagrożenie dla roślin. - Patogeny, które je powodują, uszkadzają tkanki mechaniczne i przewodzące roślin, co prowadzi do przedwczesnego zamierania źdźbeł określanego jako białokłosowość i do wylegania łanów - tłumaczy Maciej Sroczyński i dodaje: - Ale zabieg T1 chroni zboża także przed chorobami liści: mączniakiem prawdziwym, septoriozą liści czy brunatną plamistością liści.
T1 - czym chronić zboża przed chorobami grzybowymi?
Firma Rotam Agrochemicals Europe oferuje producentom zbóż do stosowania w pszenicy ozimej fungicydy na bazie tebukonazolu pod następującymi nazwami handlowymi: Bounty 430 SC, Spekfree 430 SC, Starpro 430 SC, Toledo Extra 430 SC, Ulysses 430 SC, Ventoux 430 SC, przeznaczone do ochrony pszenicy ozimej przed mączniakiem prawdziwym zbóż, brunatną plamistością liści i septoriozą paskowaną liści.
- Tebukonazol wykazuje w roślinie działanie układowe, co wydłuża jego działanie w porównaniu do zwykłych preparatów kontaktowych. Substancja ta przeznaczona jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Tak więc ww. środki należy stosować zapobiegawczo lub po wystąpieniu pierwszych objawów choroby, od fazy początku wzrostu źdźbła do fazy widocznego liścia flagowego, tj. w fazie BBCH 30-39, w dawce 0,6 l/ha. Jest to jednorazowa dawka maksymalna - tłumaczy specjalista.
Dodaje jednocześnie, że można nimi wykonać tylko jeden zabieg w sezonie. Zalecana ilość wody to 200-400 l/ha.
Rejestracja wymienionych wyżej środków w przypadku zbóż, obejmuje choroby liści. W związku z tym dla uzyskania pełnej ich ochrony w fazie T1, należy je stosować w mieszaninie zbiornikowej łącznie z preparatami, które wykazują działanie przeciw patogenom grzybowym powodującym choroby poduszkowe. - Zaleca się opryskiwanie drobnokropliste. Aby zabieg z zastosowaniem preparatu na bazie tebukonazolu był w pełni skuteczny, należy go stosować, gdy temperatura osiągnie 10-12°C - przypomina Maciej Sroczyński.
Czytaj także: