Ochrona kukurydzy "po nowemu"
Jak chronić kukurydzę przed szkodnikami, chwastami i chorobami w dobie zmieniającego się klimatu i założeń Europejskiego Zielonego Ładu?
Europejski Zielony Ład, zdaniem dr Joanny Gałązki z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin to bardzo kompleksowo przygotowana strategia, która ma na celu doprowadzić do tego, że Europa będzie kontynentem neutralnym klimatycznie.
- Natomiast z punktu widzenia rolników najistotniejsze są dwie strategie, które zostały w obrębie tego Ładu zaplanowane. Jedna to jest strategia "od pola do stołu", a druga strategią jest strategia na rzecz różnorodności biologicznej - i tutaj takim najczęściej wspominanym celem jest ograniczenie stosowania środków ochrony roślin o 50% oraz ograniczenie ryzyka związanego ze stosowaniem środków ochrony roślin, również o 50%. I takim rozwiązaniem, które mogłoby sprawić, że dojdziemy do takiej dużej liczby, do takiej dużej redukcji, jest między innymi wprowadzenie rolnictwa zrównoważonego - wyjaśnia ekspertka.
Ochrona kukurydzy przed: chwastami, szkodnikami i chorobami
Co to wszystko oznacza dla producentów kukurydzy? - Na dzień dzisiejszy mamy tych substancji jeszcze do wykorzystania całkiem dużo - zwraca uwagę Michał Filipowski z firmy ADAMA Polska. Co będzie dalej? Na razie trudno powiedzieć. Jeśli chodzi o odchwaszczanie roślin, na ten moment przeważa system powschodowy. Głównie ze tego względu, że przez ostatnie lata jesteśmy nękani przez susze. Preparaty doglebowe tymczasem, żeby ich działanie było skuteczne, potrzebują wilgoci. W przypadku fungicydów, jak zaznacza ekspert, “pole manewru nie jest zbyt duże”.
- Ponieważ praktyka ochrony fungicydowej też nie jest jakaś jeszcze szeroko stosowana w Polsce. (...) W przeszłości było kilka preparatów zarejestrowanych do ochrony fungicydowej. Z tego, co pamiętam, to były proste substancje oparte na grupach triazoli czy chociażby strobilurin. Na dzień dzisiejszy są to dwa preparaty, które są stosowane w kukurydzy, natomiast tak, jak wspomniałem, nie jest to jeszcze jakieś szerokie zastosowanie - tłumaczy nasz rozmówca.
Znacznie większy kłopot w kukurydzy, jeśli chodzi o ochronę, stanowią insekty, zwłaszcza omacnica prosowianka czy stonka kukurydziana. - Gospodarstwa specjalizujące się w uprawie kukurydzy na pewno dostrzegają ten problem i coraz powszechniej będą stosowały środki zapobiegające tym szkodnikom - zaznacza specjalista. Wspomina jednocześnie o niechemicznych metodach ochrony przeciwko wymienionym agrofagom. - Są to preparaty na dzień dzisiejszy używane jako preparaty uzupełniające. Nie można jednak całej ochrony na razie powierzyć preparatom biologicznym - zaznacza specjalista.
Precyzyjne rolnictwo w kukurydzy
W związku z powyższym, zdaniem Michała Filipowskiego, powinniśmy coraz bardziej stawiać na nowoczesne technologie. - Rolnictwo precyzyjne zarówno w nawożeniu, jak i w ochronie substancjami aktywnymi, ma swoją przyszłość - podkreśla ekspert. Na tym nie kończy.
- Musimy się nauczyć lepiej wykorzystywać substancje aktywne. Substancje typowo działające doglebowo będą ograniczane lub będą wycofywane całkowicie, dlatego że w myśl integrowanej ochrony roślin, ten chwast musi wzejść, musimy go rozpoznać i dopiero zwalczyć. Natomiast system taki zapobiegawczy i utrzymujący się w glebie, może później powodować nam pewnego rodzaju pewnego rodzaju skażenia środowiska: mniejsze lub większe - w zależności od substancji - tłumaczy nasz rozmówca.
Właśnie dlatego specjalista jest przekonany o tym, że Unia Europejska i komisje zajmujące się wycofaniem substancji czynnych ŚOR będą z tych substancji rezygnowały w przyszłości.
- Przykładem jest właśnie terbutylazyna, która ma działanie w większości doglebowe, ale również i nalistne. Na dzień dzisiejszy Komisja Europejska przygląda się tej substancji i wprowadziła od zeszłego roku ograniczenie, jeżeli chodzi o jej stosowanie na hektar gramaturowe. Wydaje mi się, że jest to pewien początek wycofywania całkowitego tej substancji - przypuszcza Michał Filipowski.
Zwraca też uwagę na mechaniczne sposoby odchwaszczania plantacji. - Myślę, że nowoczesne maszyny są w stanie spełnić takie zadanie - twierdzi nasz rozmówca. Do tematu powinniśmy jednak podchodzić kompleksowo. - Te systemy, o których mówiliśmy - czyli połączenie systemu mechanicznego, biologicznego i wykorzystywania jak najbardziej tych substancji aktywnych, które nam zostały, pozwolą nam troszeczkę jeszcze bardziej zadbać o środowisko i zwalczyć rośliny niechciane na polu - także myślę, że to jest w jakimś stopniu przyszłość tego wszystkiego - sądzi ekspert. Tak bowiem do tematu zaczynają coraz bardziej podchodzi wiodący producenci kukurydzy, z którymi współpracuje ekspert. - Duże gospodarstwa faktycznie testują te systemy. Wiedzą, że za jakiś czas mogą być postawieni przed faktem dokonanym - zaznacza specjalista.
Stawianie na dobre odmiany kukurydzy
Pewnym rozwiązaniem, służącym temu, aby ograniczać stosowanie ŚOR, jest sianie właściwych odmian kukurydzy.
- Różne odmiany różnie reagują na różne agrofagi, natomiast oczywiście są genetycznie wzmacniane przeciwko odporności na szkodniki czy choroby. Jest to kolejna odnoga, która powinna się jeszcze bardziej rozwijać - tak, abyśmy mogli efektywnie chronić te rośliny - mówi specjalista.
O tym, że ważnym komponentem w uprawie kukurydzy jest czynnik genetyczny, przekonuje także Katarzyna Gallewicz z firmy Bayer. Kluczowym elementem przy wyborze odmiany, zdaniem naszej rozmówczyni, jest też tolerancja na różnego rodzaju choroby czy też na różnego rodzaju agrofagi, które występują na danym polu.
- I tutaj, w momencie, kiedy rolnik wybiera odmianę, która jest bardziej tolerancyjna, chociażby na fuzariozy łodyg czy kolb, może zaoszczędzić dzięki temu na stosowaniu środków ochrony roślin, i to też wpływa na rolnictwo zrównoważone - zaznacza eksperta z firmy Bayer.
*Artykuł powstał na podstawnie naszych tegorocznych realziacji filmownych na YT: "Gospodaruje z rodziną na 100 ha. Stawia na rolnictwo precyzyjne" oraz "2600 ha. Kukurydza na 700 ha - ochrona, nawożenie, sprzęt"
Czytaj także:
Trudny sezon dla kukurydzy. Co z jakością kiszonek?
- Tagi:
- Zielony Ład
- kukurydza
- opryski
- ochrona