Ochrona kłosa zbóż. Czym i kiedy pryskać?

Choroby grzybowe zbóż. Choroby kłosa. Jak wybrać fungicydy do ich zwalczania? Kiedy je stosować? Dlaczego?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kłos zbóż jest bardzo wrażliwy na następujące choroby:septoriozę plew, czerń zbóż oraz fuzariozę kłosów - na tej ostatniej skupimy się dziś szczególnie.
Ochrona fungicydowa kłosa
Fuzarioza kłosów stanowi duże zagrożenie dla wszystkich rodzajów zbóż. Występuje bowiem w uprawach pszenicy, pszenżyta, żyta i jęczmienia. Może powodować znaczne straty plonu ziarna - od 5 do 60%, głównie przez obniżenie masy tysiąca ziaren. Przyczynia się także - i to zdecydowanie - do pogorszenia jakości plonu. A wszystko przez gromadzenia się w ziarnie mikrotoksyn. - To silnie trujące związki produkowane przez grzyby z rodzaju Fusarium. Należą one do jednych z groźniejszych patogenów zbóż. Wiele badań wskazuje na ich negatywny wpływ, zarówno na rośliny, zwierzęta, jak i na ludzi. U zwierząt i ludzi mogą wywoływać choroby układu pokarmowego, rozrodczego i odpornościowego, ponadto mogą wykazywać silne działanie rakotwórcze. Mają one również znaczący wpływ na gospodarkę, ponieważ powodują straty w pogłowiu zwierząt i trudności w prowadzeniu hodowli - mówi dr Zawada. Poza tym, zgodnie z obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, środki spożywcze zawierające mikotoksyny nie mogą być przedmiotem obrotu handlowego. O randze problemu może świadczyć choćby fakt, że w 2006 roku UE wprowadziła ujednolicone normy dla zawartości mikotoksyn fuzaryjnych najczęściej występujących w produktach pochodzenia zbożowego.*
Ekspert zwraca uwagę na to, że w Polsce nie ma odmian odpornych na fuzariozę kłosów.
- W latach o silnej presji infekcyjnej grzybów z rodzaju Fusarium większość odmian jest porażana przez sprawców choroby i może zawierać mikotoksyny. Aby zapobiec całkowicie albo zredukować zawartość mikotoksyn fuzaryjnych, należy zabezpieczyć kłosy przed porażeniem, stosując fungicydy - mówi specjalista.
Nie powinny być to jednak przypadkowe preparaty. Prawidłowe i skuteczne zwalczanie chorób kłosa wymaga bowiem doboru właściwego fungicydu - zarówno pod względem zwalczanych chorób, panujących warunków pogodowych, jak i użycia go w odpowiedniej dawce, a także terminie.
Na uwagę w tym względzie zasługuje choćby Topsin M 500 S.C. (1,4l/ha). Zawiera on substancję czynną tiofanat metylowy. Można go stosować w szerokim zakresie temperatur. Preparat łączy w sobie dwa odrębne mechanizmy działania: pierwszy - hamuje podziały jądra komórkowego, co blokuje wzrost grzybni, a drugi - powstrzymuje oddychanie, co w konsekwencji zatrzymuje produkcję mykotoksyn.
*Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 856/2005 z dnia 6 czerwca 2005 r. zmieniające rozporządzenie (WE) nr 466/2001 w odniesieniu do toksyn Fusarium. Dz.U. I. 143/3 z 7.6.2005 i Zalecenie Komisji z dnia 17 sierpnia 2006 r. w sprawie obecności deoksyniwalenolu, zearalenonu, ochratoksyny A, T-2 i HT-2 oraz fumonizyn w produktach przeznaczonych do żywienia zwierząt. Dz.U. I. 229/7 z 23.8.2006 /.