Nowe ramy prawne dla nawozów. Co z biostymulatorami?
W ostatnim czasie zmieniły się przepisy związane z rynkiem nawozów. Regulują one, jakie warunki musi spełnić produkt, by nosić miano biostymulatora.
Za nami 62. Sesja Naukowa Instytutu Ochrony. Przyświeca jej hasło: „Europejski Zielony Ład a przyszłość ochrony roślin”. W jej ramach odbył się wykład pt. "Nowe ramy prawne dla nawozów ze szczególnym uwzględnieniem biostymulatorów", który wygłosił mgr inż Grzegorz Listopadzki z Envireserach Ltd. Newcastle upon Tyne. Ekspert zwrócił uwagę na to, że już 16 lipca tego roku wchodzi w życie tzw. "Rozporządzenie w sprawie produktów nawozowych", zwane FPR*.
- Rozszerza ono definicję produktów nawozowych o nowe kategorie, w tym właśnie biostymulatory. Celem tego rozporządzenia jest m.in. udostępnienie na ryku produktów nawozowych, które nie są objęte obecnie zharmonizowanym przepisami - tzn. np. nawozy organiczne, inhibitory bądź też wspomniane biostymulatory. Inny cel tego rozporządzenia to ustanowienie nowych zasad w zakresie jakości, bezpieczeństwa i wymogów dotyczących etykietowania produktów nawozowych - tłumaczył specjalista.
Zwrócił też uwagę na to, że nowe rozporządzenie wprowadza także zasadę opcjonalnej harmonizacji. - Tzn., że rozprządzenie to nie zastąpi przepisów krajowych i od producenta będzie zależało to, czy będzie chciał wprowadzić na rynek produkt zgodny z niniejszym rozporządzeniem. Taki produkt oznacza certyfikację CE (jest to certyfikacja UE, szczegóły patrz ramka obok - przyp.red.) czy też będzie chciał się kierować przepisami krajowymi - wyjaśniał ekspert.
Nowe rozporządzenie UE wprowadza 7 kategorii produktów nawozowych (w obecnym jest tylko pierwsza z wymienionych kategorii): nawóz (oragniczny, organiczno-mineralny, nieorganiczny), środek wapnujący, polepszacz gleby, podłoże do upraw, biostymulator i produkt nawozowy mieszany. - Wymogi w przypadku biostymulatorów są następujące: musi być zgodny z deklarowaną etykietą - tzn. musi być skuteczny, musi pełnić funkcję zdefiniowaną w rozporządzeniu - zaznaczał Grzegorz Listopadzki. Rozporządzenie wprowadza dodatkowo limity zanieczyszczeń metalami ciężkimi i patogenami.
FPR podaje pierwszą oficjalną definicję biostymulatora. Przytoczył ją Grzegorz Listopadzki: - Biostymulator jest to produkt, który stymuluje procesy odżywiania roślin niezależnie od zawartości składników pokarmowych w produkcie. Poprawia co najmniej jednej z następujących cech rośliny lub ryzosfery rośliny: a) efektywność wykorzystania składników pokarmowych, b) odporność na stres abiotyczny, c) cechy jakościowe, d) przyswajalność składników pokarmowych z form trudno dostępnych w glebie lub ryzosferze. W myśl założeń nowego rozporządzenia wyróżniamy: biostymulator mikrobiologiczny oraz biostymulator niemikrobiologiczny. - Każda z tych podkategorii ma dodatkowe wymagania odnośnie dopuszczalnej zawartości patogenów. (...). W przypadku biostymulatorów mikrobiologicznych dodatkowo określony jest materiał składowy, który powinien być zgodny z kategorią CMC 7** - wyjaśniał specjalista. Ekspert wspomniał też przy tym o tym, że ten sam komponent (składnik) - jedno drugiego nie wyklucza - może znaleźć się w biostymulatorze roślin i w ŚOR, mimo że produkty pełnią różne funkcje.
- spełnia wymogi dotyczące odpowiedniej kategorii lub odpowiednich kategorii materiału składowego,
- jest etykietowany zgodnie z wymogami etykietowania,
- pomyślnie przeszedł odpowiednią procedurę zgodności.
Źródło: Prezentacja "Nowe ramy prawne dla nawozów ze szczególnym uwzględnieniem biostymulatorów", Grzegorza Listopadzkiego z Envireserach Ltd. Newcastle upon Tyne
*rozporządzenie UE z 25 czerwca 2019 r. nr 2019/2009, które uchyla obecne rozporządzenie nr 2003/2003)
**CMC to kategorie materiałów składowych produktów nawozowych, jest ich 11, CMC 7 dotyczy mikroorganizmów. Według niej na liście mikroorganizmów dopuszczonych do biostymulatora są: Alizotobacter spp., grzyby mikoryzowe, Rhizobium spp., Azospirillum spp
Czytaj także: