Nawozy już od 15 lutego?
Wielkopolska Izba Rolnicza wystąpiła do ministra rolnictwa z prośbą o możliwość wprowadzenia zmian w przepisach.
- W związku ze zmianami klimatycznymi i łagodnymi, oraz krótszymi zimami zwracam się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie zmian w przepisach umożliwiających możliwość zastosowania nawozów na polach już od 15 lutego, podobnie jak to miało miejsce w roku 2020 - apeluje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.
Przedstawiciele WIR proponują, aby przepisy zostały skonstruowane w taki sposób, żeby nie było konieczności każdorazowo podejmowania decyzji o możliwości przyspieszenia podawania nawozów, tylko aby to rolnik mógł mieć ostateczne zdanie.
- Chodzi o to, aby zasad nie określały sztywne terminy, tylko warunki pogodowe - czytamy w wystąpieniu.
Nawozy już od 15 lutego? Termin dawki startowej jest bardzo ważny
Wielkopolska Izba Rolnicza podkreśla, że zapisy dyrektywy azotanowej dają możliwości dostosowania terminu zastosowania nawozu do aktualnych warunków atmosferycznych.
- Termin zastosowania tzw. startowej dawki azotu na wiosnę jest bardzo ważny z punktu widzenia agrotechniki i prawidłowego rozwoju roślin. Wiosną rośliny wykazują zwiększone zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Szybkie i prawidłowe zastosowanie pierwszej dawki azotu ma na celu pobudzenie roślin do krzewienia, uzyskanie dużej liczby kwiatków i kłosków w różnicującym się zawiązku kłosa, a w konsekwencji optymalnej obsady źdźbeł kłosonośnych na jednostce powierzchni. Dawka startowa w zbożach ozimych decyduje więc o ich plonowaniu
- podkreśla Piotr Walkowski, zaznaczając też wagę nawożenia azotowego w przypadku rzepaku.
- W przypadku rzepaku pierwsza dawka azotu powinna zostać dostarczona wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji rzepaku. Takie działanie wspomaga pobranie i efektywność azotu z gleby, wpływa na szereg procesów biochemicznych zachodzących w roślinie oraz zwiększa odporność roślin na choroby i szkodniki. Jest to szczególnie ważne po zimie, kiedy rośliny muszą się odbudować. Pierwsza, uderzeniowa aplikacja azotu powinna być zgodna z zasadą: nawóz czeka na roślinę, a nie odwrotnie.
Nawozy już od 15 lutego? Pogoda sprzyja. To już koniec zimy
Wielkopolska Izba Rolnicza zaznacza, że temperatury panujące obecnie w naszym kraju są sygnałem dla ozimin i rozet rzepakowych do wznowienia wegetacji. Ponadto, zgodnie z globalnymi długoterminowymi modelami pogodowymi pogoda na najbliższe miesiące tj. od lutego do maja będzie w przewadze łagodna, a ilość opadów ma być mniejsza niż zwykle, w związku z czym w miesiącach lutym, marcu i kwietniu nie będzie możliwości zmagazynowania przez ekosystemy wody. Wyższa ma być również średnia temperatura.
ZOBACZ TAKŻE: Podlascy rolnicy chcą zmian w oznakowaniu bydła
- Tagi:
- nawożenie
- nawozy azotowe
- azot