MRiRW: w wyniku suszy poszkodowanych 111 tys. gospodarstw

Już wiadomo, że susza przyczyniła się do strat w plonach ponad 111 tys. gospodarstw. Uprawy zostały zniszczone na areale 2 mln hektarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Takie informacje podało ministerstwo rolnictwa. Trzeba jednak pamiętać, że liczba ta nadal będzie wzrastać, bo komisje klęskowe powołane przy wojewodach nadal szacują ubytki w plonach. Szacuje się w tej chwili, że straty mogą sięgać 563 mln zł.
Jeszcze 19 lipca na posiedzeniu Sejmu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski mówił o 91 600 poszkodowanych gospodarstwach i 1,5 mln hektarach dotkniętych suszą. Z każdym dniem, gdy do służb spływały nowe dane - liczba rolników borykających się z suszą wzrastała. To właśnie na wniosek nowego ministra rolnictwa w Polsce na duża skalę zaczęto powoływać komisje klęskowe. Nowy szef resortu Jan Krzysztof Ardanowski w przeciwieństwie do swojego poprzednika uznał, że rolnikom chyba jednak się należy jakieś wsparcie w tych trudnych chwilach. Gdy tylko objął tekę, zorganizował konferencje z wojewodami oraz dziennikarzami i zaapelował, by powoływać komisje klęskowe i szacować straty - wszędzie tam, gdzie tylko się da. 19 lipca było ich już 1890 w całej Polsce.
Susza przede wszystkim dotknęła województwa: wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie, lubuskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie. 70% straty w uprawach odnotowano na około 74 tys. hektarów.
- To pokazuje skalę zjawiska. Pokazuje, że jest to nieszczęście, które dotyczy dużego obszaru i wielu rolników w Polsce - stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski.
Podlaskie - wnioski suszowe złożyło 35 tys. rolników
W samym woj. podlaskim komisje klęskowe powołano we wszystkich 118 gminach. Wnioski o oszacowanie strat złożyło 35 tys. rolników. - Wielkość ta może ulec zmianie - podała Sylwia Taha-Borowik z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Do połowy lipca zlustrowano w tym województwie ponad 20 tys. gospodarstw, a protokoły sporządzono dla 10 tys. z nich (sprawdzono 134 429 ha). - Susza wystąpiła we wszystkich uprawach poza ziemniakami i w kilkunastu gminach w uprawie kukurydzy na ziarno i zielonkę - wyjaśniła Sylwia Taha-Borowik.
Czytaj także: Żniwa 2018. Jaki stan zbóż? Jaka cena?
Pomorskie - proporcje szkód zależą od terenu
W Pomorskiem wnioski o oszacowanie strat do połowy lipca złożyło ponad 12 tys. rolników. Komisje powołano w prawie wszystkich gminach. Proporcje szkód zależą od terenu. - Każda gmina ma oddzielny raport uzależniony od warunków środowiskowych. Jednakże podstawowe gatunki, w których odnotowano stratę to: zboża ozime, zboża jare, rzepak, kukurydza, rośliny strączkowe. Straty ponieśli również uprawiający ziemniaki, jednakże nie wszystkie uprawy tego warzywa dotknęła susza - podaje Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku.
Lubuskie - komisje klęskowe we wszystkich gminach
Kłopoty mają także rolnicy z woj. lubuskiego. Zagrożenie suszą rolniczą w uprawach stwierdzono tam we wszystkich 82 gminach. - Według wstępnych szacunków przeprowadzonych przez gminy, które złożyły wniosek o powołanie komisji do oszacowania zakresu i wysokości szkód spowodowanych wystąpieniem suszy, dotkniętych zostało 3 816 gospodarstw rolnych na powierzchni 97 419 ha - wyjaśniła Jolanta Krynicka z Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim.
Wielkopolska - straty w kilkunastu rodzajach upraw
W Wielkopolsce także powołano komisje suszowe we wszystkich (226) gminach. - Według stanu na 18 lipca liczba poszkodowanych gospodarstw sięga prawie 25 tys. gospodarstw rolnych i nadal rośnie - poinformował Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Jak podał dalej, susza rolnicza występuje wśród wszystkich monitorowanych upraw: rzepaku i rzepiku, zbóż jarych, roślin strączkowych, krzewów owocowych, zbóż ozimych, tytoniu, truskawek, warzyw gruntowych, kukurydzy na ziarno, kukurydzy na kiszonkę, drzew owocowych, chmielu, ziemniaka i buraka cukrowego.
Komisja musi oszacować straty przed zbiorem lub likwidacją uprawy
Zgodnie z przepisami komisja klęskowa powinna oszacować straty w ciągu dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania szkód, ale nie później niż przed zbiorem lub likwidacją uprawy. Każda z komisji powinna składać się z co najmniej trzech osób, w tym jednego przedstawiciela ośrodka doradztwa rolniczego oraz jednego przedstawiciela izby rolniczej.