Mocznik UFF. Tańsza alternatywa dla nawozów chemicznych?
- Jeżeli cena zwykłego nawozu potrafi przekroczyć 5 tys. zł za tonę, to w tym momencie nasza oferta - 1690 zł za tonę jest bardzo konkurencyjna - mówi Rudolf Lauer - prezes firmy Metro Center Sp. z o.o. sprowadzającej mocznik UFF na polski rynek z Danii.
Mocznik UFF to frakcja tłuszczowa mocznika, która pochodzi z przerobu ryb i ma strukturę suchego proszku. Najbardziej istotną kwestią dla rolników jest zawartość nowego nawozu w azot. Według danych, proszek zawiera około 73% mocznika, co odpowiada zawartości 33-35% N, 22% estrów etylowych i 5% etanolu. Produkt uzyskał w Danii certyfikat i jest wprowadzony do sprzedaży w Polsce na podstawie art. 5 ustawy o nawozach i nawożeniu.
- Ten zamiennik znanych nam wszystkim nawozów jest stosowany nie tylko w Polsce, ale generalnie w całej Europie. Jest to robione z tych części ryb, które nie nadają się do przetworzenia w przemyśle rybnym - mówi Rudolf Lauer.
- Sprowadzamy to z Danii. W tym roku zainteresowanie produktem jest ogromne. Rolnik może zamówić kilkadziesiąt ton, ale może zamówić też kilka big-bagów i także do niego to dostarczymy - zaznacza prezes firmy.
Mocznik UFF frakcja tłuszczowa. W jaki sposób aplikować?
- Jeśli chodzi o aplikację, to nawóz może być stosowany w sposób rozmaity. Z jednej strony można wykorzystywać po prostu rozsiewacz, ale nie jest to idealne rozwiązanie ze względu na to, że materiał ma charakter pylisty - mówi Rudolf Lauer. Jak zaznacza innym rozwiązaniem jest rozpuszczanie proszku w wodzie. - Były na początku obawy, że skoro jest w tym frakcja tłuszczowa, to może ona zatykać dysze w RSM-ach. Nie dzieje się tak jednak w przypadku, gdy rolnik to rozpuszcza i zaraz po tym dozuje, a nie trzyma gdzieś w zbiorniku. Tylko wtedy tłuszcz mógłby się w jakiś sposób wyodrębnić, a i to też nie na zawsze - zaznacza Lauer. Przedstawiciel firmy podkreśla, że nawóz można aplikować za pomocą opryskiwacza, ale sprawdzi się również wóz asenizacyjny. - Jak przed laty można używać beczki. Po prostu rozpuścić w niej środek i w ten sposób rozlewać - podkreśla Rudolf Lauer.
Mocznik UFF frakcja tłuszczowa. Działania niepożądane
- Rolnik nie ma się czego obawiać, bo to tak jakby wykorzystywać resztkę żywności. Proszę pamiętać też o tym, że pochodzi to od Duńczyków, a Duńczycy na kwestie ekologii są bardzo uczuleni - mówi Rudolf Lauer.