Materiał siewny zbóż ozimych - co warto wiedzieć?
Jaką drogę muszą przejść nasiona zbóż ozimy, by uzyskać miano kwalifikowanego materiału siewnego? Czym w ogóle powinien charakteryzować się dobrej jakości materiał siewny? Gdzie się w niego zaopatrywać? Dlaczego warto w niego inwestować?
Reprodukcja materiału siewnego zbóż ozimych zaczyna się od hodowli zachowawczej odmian. Mówił o tym w naszym reportażu na YouTube pt. "Ponad 1 mln zł kosztuje wytworzenie nowej odmiany pszenicy" dr Tadeusz Drzazga z Małopolskiej Hodowli Roślin. - Hodowla zachowawcza ma na celu dostarczenie początkowego materiału - czyli tzw. wyjściowego, który określa się jako materiał mateczny i on musi być wyprodukowany z metodyką przyjętą dla tej odmiany - opowiadał ekspert. - Materiał zebrany z plantacji nasiennej jest czyszczony i przekazywany do laboratorium pod ocenę. To, co się tam robi to przede wszystkim: zdolność kiełkowania, energia, czystość, masa 1000 nasion. To są kryteria oceny materiału siewnego w naszych warunkach - dodał.
Czym powinien charakteryzować się dobrej jakości materiał siewny? Na to pytanie dr Tadeusz Drzazga odpowiedział następująco:
- Przede wszystkim wysoką jakością kiełkowania. W przypadku pszenicy ozimych ważna jest masa 1000 nasion i odpowiednie wyrównanie tego ziarna, a poza tym, jeżeli ma być to materiał siewny, ten materiał musi być dobrze zaprawiony. Od tego, co wysiewamy w warunkach dobrze przygotowanej uprawy, dysponując dobrym materiałem, mamy prawo oczekiwać, że pierwszy etap (rozwoju roślin - przyp.red), który jest związany z produktywnością - czyli dobre wschody, dobry wigor roślin, będzie podstawą uzyskania dobrego plonowania.
Ekspert z MHR mówił też o tym, na co zwracać uwagę przy zakupie nasion: - Plenność - to pierwszy walor. Ważne są również warunki glebowe. Istotne jest także to, zwłaszcza ostatnio - mamy bowiem do czynienia ze suszą - jak dana odmiana zachowuje się w warunkach stresowych.
Na ten temat wypowiadał się także Marek Luty z Hodowli Roślin Strzelce, bohater reportażu VIDEO pt. "Opłaca się produkować kwalifikowany materiał siewny":
- Warto kupować materiał ze sprawdzonych źródeł, bo w przypadku reklamacji podstawą jest faktura, jako dowód zakupu. Jeśli kupujemy nasiona bez faktury, nawet od znajomej firmy nasiennej, nawet w przypadku reklamacji nie jesteśmy w stanie udowodnić, że takiego zakupu dokonaliśmy, więc nie mamy prawa rościć sobie prawa do jakichkolwiek odszkodowań.
Marek Luty wspomniał też o tym, jakie korzyści płyną z korzystania z kwalifikowanego materiału siewnego.
- To, co zainwestujemy w ten materiał, zwróci się - w plonie, w jakości tego plonu i opłacalności produkcji. Kwalifikowany materiał siewny ma taką przewagę nad nasionami kupowanymi w ramach wymiany sąsiedzkiej czy na rynku albo na portalach aukcyjnych bądź internetowych, że mamy gwarancję znajomości odmiany - czyli siejemy dokładnie to, co chcielibyśmy mieć na swoim polu, mamy też gwarancję czystości - jeśli siejemy pszenicę, to mamy gwarancję, że w tym worku jest pszenica, a nie mieszanka gatunkowa, a jeszcze do tego chwasty, które są trudne do zwalczenia. Zastosowanie materiału kwalifikowane znacznie bardziej opłaca się niż zasianie ziarna z własnej reprodukcji. Po pierwsze siejemy go mniej, bo znamy dokładnie parametry siewne, a poza tym plon uzyskiwany przez nasiona kwalifikowane zawsze jest wyższy (...). Do tego dochodzą jeszcze bonusy w postaci dopłat do materiału siewnego - wyliczał specjalista z Hodowli Roślin Strzelce.
Czytaj także: