Materiał siewny - własny czy kupny? [OPINIA EKSPERTA]
Część rolników decyduje się użyć do wysiewu własnego lub kupionego od innego rolnika materiału. Czy jest to rzeczywiście dobre rozwiązanie? Czy lepiej jednak sięgać po kwalifikat?
Dr Agnieszka Kidacka z Małopolskiej Hodowli Roślin zwraca uwagę na to, że rolnik, bazując na własnym materiale siewnym, musi uwzględnić m.in. koszty czyszczenia i zaprawiania nasion, a także doliczyć opłatę za tzw. odstępstwo rolne i pamiętać o zjawisku wyradzania się odmian, do którego dochodzi przez zachodzące zmiany genetyczne i przełamanie odporności pod wpływem czynników środowiskowych. - Poza tym wykorzystując własne ziarno musimy pamiętać, aby wysiać o ok 20% więcej nasion - podkreśla ekspertka.
Dr Agnieszka Kidacka wspomina też o tym, że Rolnicy, którzy zdecydują się na zasiew swoich pól przy użyciu kwalifikowanego materiału siewnego, pochodzącego z udokumentowanego procesu produkcji i potwierdzonego certyfikatami jakości zyskują. Dlaczego? Ekspertka podaje następujące argumenty:
- Wykorzystanie postępu biologicznego
Firmy hodowlano nasienne prowadzą kosztowne i pracochłonne badania, których głównym celem jest wprowadzenie na rynek nowych, wysokoplonujących odmian, dostosowanych do naszych warunków zarówno glebowych jak i atmosferycznych, o lepszych cechach jakościowych oraz odpornych na choroby.
- Gwarancja jakości i tożsamości odmianowej
Firmom wytwarzającym kwalifikowany materiał siewny zależy, aby produkt sygnowany ich marką by najlepszy, czyli idealnie czysty fizycznie i odmianowo, był wolny od chorób i szkodników, posiadał odpowiednią siłę oraz energię kiełkowania a także był dokładnie pokryty odpowiedną zaprawą nasienną. Rolnik w warunkach domowych, przy braku specjalistycznego sprzętu do czyszczenia i zaprawiania nasion, nie jest w stanie uzyskać materiału siewnego o bardzo dobrych parametrach jakości.
- Wzrost plonów i zdrowotności nasion przy niższych kosztach produkcji
Nasiona kwalifikowane, według Agencji Nasiennej, pozwalają zwiększyć plony nawet o 15 – 20% ponieważ wykorzystywany jest postęp genetyczny.
- Możliwość skorzystania z dopłat do materiału siewnego
Rolnicy korzystający z kwalifikowanego materiału siewnego mają także możliwość, ubiegać się o dopłatę do jego zakupu poprzez złożenie wniosku w ARiMR.
Czytaj także: