Materiał siewny - jak kupować i jak reklamować?
Co należy wiedzieć na temat materiału siewnego - zarówno zbóż jarych, jak i ziemniaków? Jak powinien być on opakowany i oznakowany? Kiedy - w jakich przypadkach możemy składać reklamację?
Swoimi spostrzeżeniami na temat kwalifikowanego materiału siewnego dzieli się z nami Marek Luty z Hodowli Roślin Strzelce. - Nasiona zbóż należy nabywać ze sprawdzonych miejsc od sprawdzonych sprzedawców. Nie warto się kusić na jakieś niesamowite okazje cenowe. Dobrego materiału kwalifikowanego naprawdę nie da się zrobić bardzo tanio - podkreśla ekspert. Podobnie jest w przypadku sadzeniaków. - Sadzeniaki należy kupować z firm nasiennych, z centrali nasiennych lub od znanych nam podmiotów produkujących kwalifikowany materiał siewny - zaznacza Marcin Piekarski z Hodowli Ziemniaka Zamarte. - Od dobrego sadzeniaka zaczyna się, tak naprawdę, oprócz doboru właściwej odmiany, cała produkcja ziemniaka. Jeśli materiał sadzeniakowy będzie złej jakości, wówczas może nie dać zadowalających efektów - dodaje. Marcin Piekarski wskazuje jednocześnie na plusy sięgania po kwalifikaty: - Najważniejsze jest to, że mamy zapewnioną tożsamość odmianową, a także to, że ziemniaki w obrębie partii, którą kupiliśmy nie są pomieszane z inną odmianą. Dodatkową są one wolne od chorób, szkodników oraz kalibraż. Aby łan miał prawidłową strukturę, musi ten kalibraż zostać wysadzony wyrównany. A co z kwestią finansową?
- Nie bez znaczenia jest to, że w dalszym ciągu funkcjonują dopłaty do materiału siewnego (...). Trzeba też o tym pamiętać, że kwalifikowany sadzeniak jest droższy od ziemniaka jadalnego czy tego przeznaczonego do produkcji przemysłowej, ale wynika to z dużo wyższych norm oraz dużej kosztochłonności tego typu produkcji - wyjaśnia Marcin Piekarski.
Jak powinien być opakowany i oznakowany materiał siewny? O tym na str. 2.
ZOBACZ TEŻ FILM - JAK ROBI SIĘ MATERIAŁ KWALIFIKOWANY? SPECJALISTA TŁUMACZY, DLACZEGO TO KOSZTUJE