Kukurydza 2022 - listy najlepszych odmian
Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych przygotował listy odmian kukurydzy zalecanych na 2022 r., zarówno na ziano, jak i na kiszonkę Dowiedz się, jakie odmiany są najczęściej rekomendowane na LOZ.
Zdecydowana większość rolników zaopatrzyła się już pewnie w nasiona kukurydzy. Dla tych jednak, którzy nadal są w przysłowiowej kropce, pomocna w tym względzie mogą się dla nich okazać Listy Odmian Zalecanych, które przygotowuje COBORU w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. W tym roku - podobnie jak w poprzednim, opracowano listy dla 5 województw - kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i pomorskiego. Osobna lista obowiązuje dla kukurydzy na ziarno, osobna dla kukurydzy na kiszonkę.
Odmiany kukurydzy na ziarno
Najczęściej zalecany odmianami przez COBORU, jeśli chodzi o odmiany na ziarno, są: Amavit (odmiana wczesna z 4 rekomendacjami), KWS Salamandra (odmiana wczesna) oraz Farmfire ( odmiana średnio wczesna). Każda z nich uzyskała po 4 rekomendacje. Największy wybór mają rolnicy z woj. podlaskiego. Na ich LOZ widnieje na nich aż 16 odmian.
Źródło: COBORU
Odmiany kukurydzy na kiszonkę
W przypadku odmian kukurydzy na kiszonkę do wyboru mamy 22 odmiany (to o 12 mniej niż w przypadku odmian na ziarno). Najwięcej rekomendacji uzyskały odmiany: Tipico - 4 (odmiana wczesna) i Brigado - 4 (średnio wczesna). Największy wybór mają - oczywiście - rolnicy z woj. podlaskiego. COBORU przygotowało dla nich aż 18 propozycji.
Źródło: COBORU
Na temat doboru odmian kukurydzy wielokrotnie rozmawialiśmy z rolnikami, u których mieliśmy przyjemność gościć, nagrywając nasze materiały VIDEO. Wybraliśmy jedne z ciekawszych wypowiedzi:
Piotr Doligalski, rolnik z miejscowości Kowróz (woj. kujawsko-pomorskie), 170 ha kukurydzy na kiszonkę, 900 sztuk bydła
Wybierając odmianę patrzę na specyfikację, czym dana odmiana się charakteryzuje, jakie ma FAO. FAO odgrywa bowiem bardzo dużą rolę. Ważne jest to, żeby ta odmiana mogła wcześnie dojrzeć. (...) Dzisiaj, tak w ogóle, nie ma chyba złych odmian, ja jednak zawsze korzystam z odmian firmy RAGT i jestem z nich zadowolony. (...) Ważne jest jednak to, żeby dostosować odmianę do swojego regionu - żeby ta odmiana dojrzała dobrze.
Michał Koszarek, rolnik z miejscowości Sędziwojewo (woj. wielkopolskie), uprawa kukurydzy na ziarno
Trzeba pamiętać o tym, że nie każda odmiana urośnie na każdej glebie. (...). Każde gospodarstwo musi też dostosować odmianę do regionu, w którym gospodarując, do gleb, które ma, jak mówiłem wcześniej, a także do zasobności tychże gleb. Trzeba także patrzeć na możliwości ochrony.