Kukurydza 2021 - jakie plony?
Rolnicy w tym roku zasiali więcej kukurydzy. Jak wynika ze wstępnych szacunków Polskiego Związku Producentów Kukurydzy, z pól zniknęło ok. 25% kukurydzy z przeznaczeniem na ziarno. A co z plonami?
Sprawdziliśmy to w ostatnim tygodniu października, poprzedzającym zamknięcie listopadowegoo numeru "Wieści Rolniczych".
Kukurydza - zaawansowanie zbiorów
- Szacujemy, że zebrane jest ok. 25% ziarna, kiszonka z kolei - oczywiście - jest już skończona, tj. 600-650 tys. hektarów jest zebranych na tę kiszonkę właśnie. Plon jest taki sobie - szacujemy, że jest to ok. 150 q suchej masy. Natomiast w przypadku kukurydzy na ziarno szacujemy, że średni plon znajdzie się w granicach 6 t z ha - mówi Eugeniusz Piątek, dyrektor biura KZPK.
Łącznie zbiory kukurydzy na ziarno, jak wynika z obserwacji specjalisty, powinny z kolei wynieść ok. 7 mln t.
Dyrektor biura PZPK informuje, że żniwa kukurydziane nabrały rozmachu na zachodzie i w centrum Polski. - Rolnicy zbierają tam kukurydzę w granicach 30-32% wilgotności - podaje Eugeniusz Piątek. - Na Wschodzie z kolei te zbiory można określić jako sporadyczne, ponieważ jej wilgotność często sięga do 40%. Rolnicy czekają jeszcze na to, żeby aura im pomogła w suszeniu- dopowiada nasz rozmówca. Porusza przy tym ważną kwestię z tym związaną. - Jest duży skup mokrego ziarna. Także ci rolnicy, którzy nie dysponują własnymi suszarniami, też zdecydowali się na uprawę kukurydzy, bo takową odpierają od nich punkty skupu. To też jest pewne ułatwienie, zwłaszcza dla tych mniejszych rolników. Rozwiązuje to bowiem w pewnym stopniu - po stronie gospodarza - problemy z magazynowaniem. Tym bardziej, o czym także wspomina nasz rozmówca, że koszty suszenia ziarna "właście z godziny na godzinę rosną". Ekspert w tym aspekcie zwraca też uwagę na postęp genetyczny. Ten, jeśli chodzi o kukurydzę, jest widoczny, do ideału jednak jeszcze nie doszliśmy. - W Polsce nie da się kukurydzy wysuszyć na polu. (...). Tutaj trzeba spojrzeć na dwie rzeczy: plon i wilgotność. Niektórzy patrzą na wysoki plon - wyższe plonowanie związane jest z późniejszą odmianą, a późniejsza odmiana tj. wyższa wilgotność przy zbiorze. Te rzeczy są od siebie bardzo zależne.
Rolnicy zasiali więcej kukurydzy
Nasz rozmówca mówi też o tym, że w roku bieżącym - w stosunku do poprzedniego sezonu - mamy o ok. prawie 300 tys. ha kukurydzy więcej (w 2020 r., według szacunków PZPK, obsiano nią ok. 1300 tys. ha), głównie na ziarno. Z czego to wynika? - Przede wszystkim z tego, że rolnicy szukają jakiś upraw w miarę korzystnych i prostych o małym ryzyku - przez to właśnie "poszli" w kukurydzę. (...). Kukurydza zaczyna się u nas coraz bardziej udawać, zbyt w poprzednim roku był dość duży, a cena nie najgorsza. Myślę więc, że właśnie przez to na powierzchnia tej kukurydzy wzrosła - uważa Eugeniusz Piątek. Czy ta tendencja się utrzyma? - Na razie trudno powiedzieć. Wszystko - oczywiście zależy od ceny - zaznacza ekspert. - Jeżeli będzie opłacalność, to ta powierzchnia będzie rosła - dodaje.
Czytaj także: