Krajowy Rejestr bogatszy o nowe odmiany soi
Podjęto decyzję o wpisaniu do Krajowego Rejestru kilku nowych odmian soi.
W siedzibie Centralnego Ośrodka Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej na początku tego miesiąca odbyło się posiedzenie Komisji ds. rejestracji odmian roślin pastewnych pod przewodnictwem prof. Jerzego Księżaka (IUNG-PIB Puławy). Z uwagi na panujący stan pandemii, miało ono charakter wideokonferencji. Poprzedziło je spotkanie członków Komisji z przedstawicielami hodowców i użytkowników odmian rośli pastewnych i soi, na którym mieli oni możliwość przedstawienia swoich uwag oraz dodatkowych informacji i argumentów w odniesieniu do odmian ziemniaka, będących przedmiotem opiniowania przez Komisję. Po posiedzeniu zdecydowano o wpisaniu do KR 6 nowych odmian soi: 1 wczesnej, 1 średnio późnej i 4 późnych.
Nowe odmiany soi w KR
-
Adelfia - odmiana późna; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
-
Asterix - odmiana średniopóźna; zgłaszający: farmsaat Polska sp. z o.o.
-
ES Bachelor - odmiana późna; zgłaszający: Lidea Poland sp. z o.o.
-
GL Susanna - odmiana późna; zgłaszający: IGP Polska sp. z o.o. sp. k.
-
Pamela - odmiana wczesna; zgłaszający: Saatbau Polska sp. z o.o.
-
Pula - odmiana późna; zgłaszający: farmsaat Polska sp. z o.o.
Inicjatywa białkowa COBORU
Centralny Ośrodek Badania Odmian Uprawnych w Słupi Wielkiej od 2017 r. prowadzi rozszerzone badania soi w ramach Inicjatywy Białkowej. Głównym celem podjętych działań jest określenie rejonów Polski najbardziej odpowiednich do uprawy poszczególnych gatunków roślin białkowych - ze wskazanie na te najlepsze.
- W ramach Inicjatywy Białkowej COBORU duży nacisk położono na sukcesywne i szerokie upowszechnianie wyników badań oraz ustaleń dotyczących rekomendacji odmian. Upowszechnianie odbywa się wielokierunkowo, zarówno na poziomie centralnym, jak i poszczególnych województw. Wyniki przeprowadzonych badań są publikowane w postaci papierowych wydawnictw oraz na stronach internetowych Centrali COBORU i poszczególnych SDOO. Organizowane są konferencje i szkolenia oraz „Dni pola roślin bobowatych grubonasiennych” (strączkowych) i „Dni soi”, a w większości SDOO najlepsze odmiany roślin bobowatych grubonasiennych promowane są również na poletkach demonstracyjnych. Specjaliści SDOO udzielają też porad indywidualnych w zakresie odmianowym i innych aspektach dotyczących uprawy tej grupy roślin - mówił w wywiadzie z nami pt. "Rolnikom potrzebne są nowe odmiany" były dyrektor COBORU - prof. dr hab. Edward S. Gackiem.
Listy najlepszych odmian, o których mówił profesor, dostępne TUTAJ i TUTAJ.
Kwalifikowany materiał siewny soi
Poruszają wątek odmianowy, nie sposób pominął kwestię tworzenia materiału kwalifikowanego soi. Marzena Koczerba z Prograin Zia podczas jednaj z naszych rozmów zaznaczała, że zaczyna się on w laboratoriach hodowcy, gdzie dobiera się cechy, jakie powinna posiadać dana odmiana.
- Następnie wyhodowana odmiana z laboratorium trafia na pola doświadczalne, gdzie testuje się ją w warunkach naturalnych. Po latach doświadczeń, gdy odmiana przejdzie pomyślnie doświadczenia, uzyskuje kwalifikator - czyli tzw. materiał hodowcy - tłumaczyła.
Mówiła także o tym, gdzie warto zaopatrywać się w nasiona soi? - Materiał kwalifikowany soi najlepiej kupować bezpośrednio od hodowcy lub w punktach dystrybucji nasion kwalifikowanych, ponieważ handel materiałem kwalifikowanym podlega wpisowi do ewidencji obrotu materiałem siewnym - zaznacza Marzena Koczerba. Na tym nie skończyła. - Przy zakupie materiału siewnego należy zwrócić uwagę na opis na fakturze określający: nazwę odmiany, stopień kwalifikacji, siłę kiełkowania i MTN. Natomiast na opakowaniu powinna być etykieta z tymi samymi danymi i nazwą hodowcy - wyliczała przedstawicielka Prograin Zia.
Czytaj także: