Wapnowanie gleb - kiedy wapno tlenkowe, a kiedy węglanowe?
O czym trzeba szczególnie pamiętać przy zakupie wapna? Jaką formę nawozu wybrać - kiedy wapno tlenkowe, a kiedy węglanowe?
Krzysztof Graf, kierownik działu Agrochemicznej Obsługi Rolnictwa Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Poznaniu. przypomina o tym, że wapno tlenkowe zaliczane jest do nawozów szybko działających. Może być więc stosowane na glebach średnich i ciężkich. Wpływa bardzo korzystnie na ich strukturę. Takiego nawozu nie poleca się jednak na gleby lekkie, może bowiem spowodować „wypalenie” i tak już niewielkich ilości próchnicy w tego rodzaju glebach. - Wapna tlenkowego nie można stosować na glebach organicznych, nie powinno się też ich stosować pogłównie, np. na łąki, gdzie rośliny po prostu rosną - mówi specjalista. Wapna węglanowe z kolei są nawozami uniwersalnymi przydatnymi do stosowania na wszystkich glebach. Ich działanie jest jednak powolniejsze od wapna tlenkowego.
- Ważnym parametrem przy zakupie wapna węglanowego, o który rolnicy często nie pytają, jest tzw. reaktywność. Składa się na nią przede wszystkim element jego rozdrobienia oraz źródło, z którego pochodzi - chodzi tu przede wszystkim o okres genealogiczny, bo zasada jest taka, że im wapno pobierane ze starszych złoży, tym reaktywność niższa; im wapna młodsze, patrząc z punktu widzenia historii ziemi, tym reaktywność wyższa - podkreśla specjalista.
Na tym nie kończy.
- Element rozdrobienia ma szczególne znaczenie w przypadku tych starszych wapn. Jeżeli to wapno będzie dobrze rozrobione, to skuteczność jego działania będzie dużo lepsza. Zasada jest taka: im reaktywność wyższa, tym efektywność większa. Wapna kredowe - na przykład - mają bardzo wysoką reaktywność, nawet dochodzącą do 100%. – Spośród kopalin one są najbardziej skuteczne - zaznacza ekspert.
Wapno węglanowe
Warto także mieć na uwadze to, że wapno węglanowe jest jedyną formą dopuszczoną do stosowania w produkcji ekologicznej. Należy także wspomnieć o tym, że na glebach ubogich w magnez dobrze jest stosować wapna magnezowe wprowadzając do gleby z zabiegiem wapnowania wprowadzić wspomniany składnik. To również tak gwoli przypomnienia.
- Mówiąc o nawozach wapniowych, trzeba na uwadze mieć to, że ich działanie jest rozłożone w czasie. Efekty zastawania nawozów wapniowych, nie są tak szybko widoczne, jak nawozów mineralnych. Na to zazwyczaj, za wyjątkiem niektórych produktów, czeka się od jednego roku do dwóch lat. A w przypadku wapna z bardzo twardych skał wapiennych, to oczekiwanie jest jeszcze dłuższe - 3-4 lata. Tak długo rozkłada się taki nawóz, zanim zacznie działać - tłumaczy nasz rozmówca.
Zwraca przy tym też uwagę na następującą sprawę: Generalnie wapnowanie powinno się robić pod przedplon. Najlepszy moment to okres pożniwny, wysianie wapna na ściernisko.