Jak dokramiać mikroelementami?
Dokarmianie najważniejszymi mikroelementami tj. mangan, miedź, cynk oraz żelazo należy przeprowadzać od fazy krzewienia do początku strzelania w źdźbło. Jakie preparaty wybrać?
W zależności od tego, jak duże są potrzeby, można wykonać jeden lub dwa takie zabiegi.
Mikroelementy mogą być podawane roślinom doglebowo lub nalistnie.
Należy jednak pamiętać, że nawożenie doglebowe nie gwarantuje skutecznego pobrania tych składników przez system korzeniowy rośliny. Ich dostępność jest determinowana przez powolne uwalnianie mikroelementów z nawozów stałych, uwilgotnienie gleby oraz jej odczyn. Natomiast nawożenie dolistne gwarantuje szybsze pobranie składników przez rośliny i sprawne włączenie w procesy fizjologiczne nawet w niesprzyjających warunkach pogody np. w przypadku okresowego braku opadów.
- Zabieg dokarmiania dolistnego warto też przeprowadzać po zimie, szczególnie tak trudnej jak tegoroczna, ponieważ w jej trakcie mogło dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. Dobre efekty plonotwórcze uzyskuje się także dokarmiając rośliny dolistnie w okresie intensywnego wzrostu. Można je wówczas stosować łącznie z makroelementami (azot, siarka, magnez) oraz regulatorami wzrostu lub/ i pestycydami co znacznie obniża koszty zabiegu - informuje ekspertka IUNG-PIB w Puławach dr hab. Anna Podleśna.
ZOBACZ TAKŻE: Ile kosztuje badanie gleby?
Co i czym nawozić?
- Zboża to uprawa szczególnie wrażliwa na niedobory mikroelementów - mówi specjalista, Grzegorz Witek z firmy Dr Green. Poleca on także wykorzystanie nawozu, którego najważniejszym elementem jest formuła MicroActive, zawierająca 14 aminokwasów lewoskrętnych oraz stabilizator pH.
- To własnie ten element budowy nawozu pozwala w kontrolowany sposób dostarczyć wszystkie mikroelementy roślinie w jak najkrótszym czasie - podaje Grzegorz Witek.
- W uprawie zbóż najważniejszy jest system korzeniowy oraz prawidłowe wybarwienie. Prawidłowo zakończona faza krzewienia i dobrze rozwinięty system korzeniowy gwarantują prawidłowe odżywianie makroelementami (głównie azotem). Uprawa zbóż jest wyjątkowo specyficzna, gdyż brak inwestycji w nią na początku wzrostu skutkuje drastyczną redukcją plonu w końcowym etapie - informuje ekspert z firmy Dr Green. Jak dodaje: - W tym roku bardzo dużą popularnością wśród naszych klientów cieszy się nawóz Dr Green – zboża. W swoim składzie zawiera Żelazo (60 g) Cynk (20g) Mangan (80g) Miedź (50 g) Bor (5g) i Molibden (0,5g) co daje 215,5 g aktywnych mikroelementów w kg nawozu.
ZOBACZ TAKŻE: Opryski: Jak poprawnie przygotować ciecz roboczą?